Μπροστά η Τότεναμ με 2-1, στο 1-1 το Έβερτον-Γιουνάιτεντ (Ημίχρονα)

Με σκορ 2-1 προηγείται η Τότεναμ της Γουλβς στο Λονδίνο, ισόπαλο (1-1) το Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού για την 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Παιχνίδια λαθών θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς τις δύο μονομαχίες. Στο «Γκούντισον Παρκ» η Έβερτον προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με κόντρα του Κάλβερτ-Λιούιν στην καθυστερημένη απομάκρυνση του Νταβίντ Ντε Χέα. Η Γιουνάιτεντ είχε δοκάρι με τον Μάτιτς στο 7ο λεπτό και κατάφερε να ισοφαρίσει με μακρινό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες στο 31ο λεπτό. Τέρμα που προήλθε επίσης από λανθασμένη εκτίμηση, αυτή του φορά του Τζόρνταν Πίκφορντ…

Στο Λονδίνο η Τότεναμ άνοιξε το σκορ με τον Μπέργκβαϊν στο 14’. Η φάση ξεκίνησε από σέντρα του Οριέ, ο Άλι δεν κατάφερε να νικήσει σε πρώτο χρόνο τον Πατρίσιο και ο Ολλανδός που παραμόνευε για το «ριμπάουντ», χρίστηκε σκόρερ. Η προσωρινή ισοφάριση ήρθε από τον Ντόχερτι στο 27ο λεπτό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με προβολή την αδράνεια του Τανγκανγκά στη σέντρα του Βινάγκρε…

Το 2-1 ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Οριέ να «κόβει» μέσα στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα στη απέναντι γωνία των «λύκων» με πολύ όμορφο αριστερό σουτ..