Προβάδισμα με το πρώτο του Φερνάντες για Γιουνάιτεντ, μαξιλαράκι ασφαλείας για Γουλβς,(Ημίχρονα)

Με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 41ο λεπτό προηγείται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της Γουότφορντ στο «Ολντ Τράφορντ» με τη συμπλήρωση 45 λεπτών παιχνιδιού για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Δύο γκολ του Ντιόγκο Ζότα (19’, 30’) χαρίζουν στη Γουλβς μαξιλαράκι ασφαλείας (2-0) επί της Νόριτς στο «Μολινό».

Η Γουότφορντ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους με τον τρόπου που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο, αφού σε οι παίκτες του Νάιτζελ Πίρσον έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Ντίνι (4’) και Ντουκουρέ (13’). Γρήγορα οι «κόκκινοι διάβολοι» επανέφεραν τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώροι και αφού απείλησαν με τον Μπισάκα (17’ και 38’) ήρθε το 40ο λεπτό να ενεργοποιήσει το φωτεινό πίνακα…

Ο Μπρούνο Φερνάντες κέρδισε πέναλτι αφού ανετράπη από τον Φόστερ βρισκόμενος σε θέση για γκολ. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε με άνεση (41’) ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του πλασάροντας εκτός στόχου.

Οι «λύκοι» μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς από νωρίς απέναντι στην ουραγό Νόριτς, η οποία μοιάζει ανήμπορη να αντιδράσει. Με τα δύο σημερινά του τέρματα ο Ντιόγκο Ζότα έβαλε τέλος στην επιθετική ανομβρία της Γουλβς που δεν είχε σκοράρει στα τελευταία δύο ματς της Πρέμιερ Λιγκ ενώ ο ίδιος μετρά πλέον 10 γκολ στις τελευταίες 12 εμφανίσεις του σε όλες τις διοργανώσεις.