Έτσι, ναι, θα σωθεί η Γουότφορντ!

Η τρομερή… αντεπίθεση της Γουότφορντ συνεχίζεται! Οι «hornets» νίκησαν και την Μπόρνμουθ εκτός έδρας με σκορ 3-0, έφτασαν τα τρία σερί θετικά αποτελέσματα και παρέμειναν ολοζώντανοι στη μάχη της παραμονής στην Πρέμιερ Λιγκ!

Οι ποδοσφαιριστές του Νάιτζελ Πίρσον παρέμειναν στο δρόμο των επιτυχιών και πλέον απέχουν μόλις δύο πόντους από τις σωτήριες θέσεις. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 43’ ο Ντουκουρέ, στο 65’ ο Ντίνεϊ και στο 93' ο Περέιρα.

Για την Μπόρνμουθ η κατρακύλα συνεχίζεται, αφού αυτή ήταν τριτη συνεχόμενη ήττα και τέταρτη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (και μία ισοπαλία).

Πιο παθιασμένη, περισσότερο συγκεντρωμένη και εκ του αποτέλεσματος πιο αποτελεσματική ήταν στο πρώτο ημίχρονο η Γουότφορντ. Με κορυφαίο παίκτη της τον Ζεράρ Ντεουλοφέου, οι «hornets» κατάφεραν να φέρουν στα μέτρα τους το ματς και να περιορίσουν σημαντικά τις επιθετικές προσπάθειες της Γουότφορντ.

Η αλήθεια είναι πως και οι δύο έφτασαν κοντά στο γκολ, είχαν καλές στιγμές, όμως οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο εύστοχοι στη φάση του 43’, όταν ο Ντουκουρέ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρη η εντολή του Έντι Χάου για πίεση. Η  Μπόρνμουθ μπήκε δυνατά, φάνηκε να ισορροπεί το παιχνίδι, αλλά μάταια… Πάνω που άρχιζε να χτίζει ψυχολογία ήρθε το γκολ του Ντίνεϊ στο 65’ να αποτελειώσει τους γηπεδούχους και ταυτόχρονα να θέσει τις βάσεις για το σπουδαίο διπλό της ομάδας του.

Όπως είναι λογικό, με την ψυχολογία στα ύψη, η ομάδα του Πίρσον δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα και να πάρει τη σημαντική νίκη. Μάλιστα λιγο πριν την εκπνοή, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Περέιρα πέτυχε και εκείνος γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο διπλό της ομάδας του.

Μπόρνμουθ: Τρέιβερς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Άκε, Λερμά (59’ Μπίλινγκ), Φρέιζερ, Γκόσλινγκ (59’ Κουκ Λ.), Γουίλσον Χ., Σολάνκε, Γουίλσον Κ. (75’ Σάριτζ)

Γουότφορντ: Φόστερ, Μαριάπα, Ντόσον, Κάθκαρτ, Μασίνα, Τσαλομπά, Καπούε, Σαρ (82’ Περέιρα), Ντουκουρέ (86’ Κίνα), Ντεουλοφέου (90+1' Γκρέι), Ντίνεϊ