«Καθάρισε» σε λίγα λεπτά η Σίτι, μοιρασιά στο «Tερφ Μουρ»

Σε διάστημα μόλις εννιά λεπτών η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε τρία γκολ και… τελείωσε από νωρίς την αναμέτρηση του «Έτιχαντ»! Ισόπαλες στο 1-1 Μπέρνλι και Γουότφορντ στο άλλο ματς των 15:30.

Οι «πολίτες» είχαν εξ αρχής την επιθετική πρωτοβουλία, η οποία μετουσιώθηκε σε γκολ απέναντι στην… αμυντικά προσεγμένη Χάντερσφιλντ στο 25ο λεπτό, όταν ο Σέρχιο Αγκουέρο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των «τέριερς» και άνοιξε το σκορ.

Χωρίς να… αφήνουν το πόδι απ’ το γκάζι, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα συνέχισαν να πιέσουν και έφτασαν σε δεύτερο τέρμα με τον Ζέσους, ύστερα από ωραία ενέργεια του Μεντί, ενώ ο Αγουέρο χτύπησε ξανά στο 35’ για το 3-0, για να… μειώσει σχεδόν κατευθείαν ο Στάνκοβιτς για την Χάντερσφιλντ.

Στο άλλο ματς της ημέρας, Μπέρνλι και Γουότφορντ βρίσκονται στο 1-1 μετά από ένα… εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Γκρέι μόλις στο 2ο λεπτό, και το σύνολο του Σον Ντάις να απαντάει σχεδόν αμέσως, τέσσερα λεπτά μετά, με «δράστη» τον Ταρκόφσκι.