«Καθάρισε» με Λουκάκου το Βέλγιο

Δυο τέρματα του Ρομέλου Λουκάκου και ακόμα ένα απ’ τον Ντράις Μέρτενς ήταν αρκετά για το Βέλγιο ώστε να κάμψει την αντίσταση του Παναμά (3-0) στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου.

Όπως αναμενόταν από την αρχή της αναμέτρησης, οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν την υπεροχή και κάποιες καλές στιγμές στο α’ μέρος, οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, με τον… «πρωτάρη» στη διοργάνωση Παναμά να κρατάει το μηδέν.

Την άμυνα των Παναμέζων «ξεκλείδωσε» τελικά στο 47ο λεπτό ο Μέρτενς, για να ακολουθήσει από εκεί και πέρα δις ο φορ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (69ο και 75ο λεπτό), πετυχαίνοντας έτσι τα πρώτα του τέρματα σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Παράλληλα, ο άσος της Νάπολι έγινε ο πρώτος Βέλγος μετά τον Μαρκ Βίλμοτς που σκοράρει σε δυο συνεχόμενα Μουντιάλ (1998-2002).

Αναμενόμενα λοιπόν το Βέλγιο ξεκινάει θετικά τις υποχρεώσεις του στον 7ο όμιλο της διοργάνωσης και κατακτά τους πρώτους του τρεις βαθμούς, με την Αγγλία να παίρνει σειρά πλέον απέναντι στην Τυνησία στις 21:00…