Τότεναμ-Νιούπορτ 2-0 (Ημίχρονο)

Με το αυτογκόλ του Νταν Μπάτλερ (26’) αλλά και το πρώτο τέρμα του Έρικ Λαμέλα (34’) μετά από 504 ημέρες, προηγείται η Τότεναμ της Νιούπορτ με το πέρας των πρώτων 45 λεπτών της αναμέτρησης του «Γουέμπλεϊ» για τον επαναληπτικό του τέταρτου γύρου στο FA Cup.

Τα «σπιρούνια» κυριαρχούν χωρίς να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο 23ο λεπτό με τη σέντρα του Σισοκό να απομακρύνεται με λάθος τρόπο από τον Μπάτλερ, ο οποίος αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.

Το δεύτερο γκολ ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα, όταν ο Σον ξεδίπλωσε μια όμορφη επίθεση, πασάροντας στο σωστό χρόνο στα πόδια του Έρικ Λαμέλα, ο οποίος τελείωσε τη φάση ψύχραιμα για το 2-0! Το συγκεκριμένο σκορ αφαιρεί… βάρος από τα πόδια των παικτών του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, οι οποίοι απέχουν πλέον ένα ημίχρονο από τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Τότεναμ: Βορμ, Αλντερβάιρελντ, Φόιθ, Οριέρ, Ρόουζ, Γουίνκς, Γουανιάμα, Σισοκό, Λαμέλα, Σον, Γιορέντε

Νιούπορτ: Ντέι, Γουάιτ, Ντιμέτριου, Πάιπ, Μπάτλερ, Γουίλμοτ, Νουμπλ, Τόζερ, Λαμπατί, Μπένετ, Άρμοντ