Το «κόκκινο» ντεμπούτο του Λουίς Σουάρεζ… (video)

Σαν σήμερα πριν από επτά χρόνια ο Λουίς Σουάρεζ συστηνόταν στους φίλους της Λίβερπουλ με τρόπο που άρμοζε στη συνέχεια της πορείας που διέγραψε στο «Άνφιλντ»…

Άρτι αφιχθείς από τον Άγιαξ ο Ουρουγουανός επιθετικός συμπεριλαμβάνεται στην αποστολή των «reds» για πρώτη φορά στις 2 Φεβρουαρίου του 2011, παρακολουθώντας τα πρώτα 63 λεπτά της αναμέτρησης με τη Στόουκ από τον πάγκο…

Ο Ραούλ Μεϊρέλες είχε φροντίσει από το 47’ να αφαιρέσει μέρος του άγχους για επικράτηση επί των «potters», όμως ο νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του Κένι Νταλγκλίς θα έπαιρνε το μεγαλύτερο μερίδιο της δόξας, αφού χρειάστηκε μόλις 16 αγωνιστικά λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, σφραγίζοντας την νίκη με σκορ 2-0.

Ήταν το πρώτο από τα 82 συνολικά «χτυπήματα» που σημείωσε με τη φανέλα των Μέρσεϊσαϊντερς σε όλες τις διοργανώσεις, παραμένοντας έως σήμερα στην καρδιά όλων των «κόκκινων» για τις υπέροχες αναμνήσεις που άφησε πίσω αποχωρώντας το καλοκαίρι του 2014 για την Μπαρτσελόνα.

Θυμηθείτε το πρώτο «κόκκινο» γκολ του Ουρουγουανού…