Νιούκαστλ-Λέστερ 1-1 (Ημίχρονο)

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του «St James’ Park» ανάμεσα στη Νιούκαστλ και τη Λέστερ για τη 16η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «καρακάξες» ήταν αυτές που εισήλθαν με δυναμική στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο τέταρτο λεπτό, όταν η εκπληκτική μπαλιά του Χέιντεν έβγαλε τον Γκέιλ με προϋποθέσεις στην επίθεση και αφού μεταβίβασε σωστά την μπάλα εντός περιοχής, βρέθηκε στο σωστό σημείο ο Χοσέλου για να σημειώσει το 1-0.

Η απάντηση των «αλεπούδων» ήρθε στο 20ο λεπτό, όταν ο Ριάντ Μαχρέζ διένυσε κάποια μέτρα με την μπάλα στα πόδια και αφού δεν… ενοχλήθηκε ιδιαίτερα από κάποιον αντίπαλο επιχείρησε το αριστερό σουτ, σημειώνοντας ένα όμορφο γκολ για την ισοφάριση.

Το ματς από εκεί και στο εξής έδειξε αρκετά μοιρασμένο αλλά η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ λίγο έλειψε να βρει δεύτερο τέρμα, όταν το άτσαλο διώξιμο του Τσίλγουελ κατέληξε στον Μέρφι, ο οποίος εξαπέλυσε το σουτ αλλά δεν κατάφερε να εξουδετέρωσε τον Κάσπερ Σμάιχελ, ο οποίος έδειξε σε ετοιμότητα.

Οι συνθέσεις:

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Λεζέ, Κλαρκ, Γιέντλιν, Μανκίγιο, Ρίτσι, Μερίνο, Χέιντεν, Μέρφι, Χοσέλου, Γκέιλ

Λέστερ: Σμάιχελ, Μόργκαν, Μαγκίρ, Σίμσον, Τσίλγουελ, Εντιντί, Ιμπόρα, Μαχρέζ, Ολμπράιτον, Γκρέι, Βάρντι