Ό,τι χάρισε, χάρισε! (Video)

Το απέδειξε μεσοβδόμαδα με την Μάντσεστερ Σίτι, το επιβεβαίωσε και στην... κανονική ροή κόντρα στην Μπόρνμουθ. Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε στη Νότια Ακτή, αλλά με το «clutch» απευθείας φάουλ του Μάρκος Αλόνσο πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 και άφησε για τα καλά πίσω της την ήττα από την Κρίσταλ Πάλας, συνεχίζοντας απτόητη για την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «μπλε» έπαιζαν με το άγχος της εμφατικής νίκης της Τότεναμ από νωρίς το μεσημέρι και τη μείωση της διαφοράς στους τέσσερις, όμως σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα χρειάστηκε κάτι παραπάνω από μία ώρα μέγιστης προσπάθειας για το τρίποντο. Στους 75 έναντι των 68 της συμπολίτισσας Τότεναμ οι Λονδρέζοι, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν ένα ματς λιγότερο (31).

Το πρώτο τέταρτο του αγώνα ήταν ιδιαιτέρως παραγωγικό, αλλά όχι τόσο αποτελεσματικό και στα δύο μισά του γηπέδου, με την Μπόρνμουθ να δημιουργεί την πρώτη της απειλή πολύ νωρίς όταν ο Νταβίντ Λουίς παραλίγο να σκοράρει στα λάθος δίχτυα. Ο Τιμπό Κουρτουά ήταν έτοιμος και απομάκρυνε τον κίνδυνο, για να ακολουθήσει η απάντηση με τους Μάρκος Αλόνσο και Βίκτορ Μόζες να βγαίνουν μπροστά. Για να ανοίξει το σκορ ο αγώνας έπρεπε να φτάσει στο 17ο του λεπτό, όταν ο Ντιέγκο Κόστα βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή και για καλή του τύχη του σουτ που έκανε -γυρνώντας το σώμα του προς την εστία- κόντραρε στο σώμα του Άνταμ Σμιθ και άλλαξε τελείως πορεία για να ακινητοποιήσει τον Άρτουρ Μπόρουτς. Δύο λεπτά αργότερα η Τσέλσι έδειξε να τελειώνει το ματς, με τον Εντέν Αζάρ να πιστώνει στον Ενγκολό Καντέ την πρώτη του ασίστ με τον σύλλογο, κατεβάζοντας υπέροχο γέμισμα παίζοντας την αντίπαλη άμυνα στο εκατοστό του ορίου του οφσάιντ, ξεπερνώντας τον Μπόρουτς ψύχραιμα και πλασάροντας ιδανικά για το 2-0 (19').

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπενίκ Αφόμπε στάθηκε άτυχος όταν από γέμισμα του Τσάρλι Ντάνιελς έστειλε την μπάλα στο δεξί σίδερο του Κουρτουά, για να δει τον Τζόσουα Κινγκ στο 42' να εκτελεί πιο σωστά. Παίρνοντας την πάσα του πρώτου, ο Νορβηγός σημείωσε το 10ο τέρμα του στην σεζόν για να μειώσει σε κομβικό σημείο και να διατηρήσει αμείωτο το ενδιαφέρον.

Το Β' μέρος ξεκίνησε επίσης με ευκαιρίες εκατέρωθεν και γρήγορο ρυθμό, αλλά για αρκετή ώρα δεν είχε το «επόμενο γκολ» που θα άλλαζε εντελώς τα πράγματα για όποια και από τις δύο ερχόταν. Τελικά ήταν ο Αλόνσο εκείνος που έδωσε τη λύση, ζυγίζοντας υπέροχα απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή και νικώντας τον ακούνητο Μπόρουτς για το 3-1, με τον τελευταίο να μην μπορεί να κάνει τίποτα αφού το μισό του τείχος δεν είχε σηκωθεί από το έδαφος έστω για να προσπαθήσει να σταματήσει την τροχιά της μπάλας.

Από 'κει και πέρα η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους παρ' όλα αυτά να έχουν την καλύτερη στιγμή για να αλλάξουν και πάλι το σκορ στον πίνακα, αλλά ο Μπόρουτς νίκησε τον Μόζες και ο Αλόνσο δεν μπόρεσε για λίγο να φτάσει στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Συνεπώς, πέντε νίκες ακόμη και η (σχεδόν) ασταμάτητη ομάδα του Αντόνιο Κόντε θα είναι η επόμενη πρωταθλήτρια Αγγλίας.

Μπόρνμουθ: Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Φρέιζερ (84' Γκραντέλ), Άρτερ, Γουίλσιρ, Πιου (71' Άιμπ), Κινγκ, Αφόμπε (77' Μουσέτ)

Τσέλσι: Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίς, Κέιχιλ, Μόζες (90' Ζουμά), Καντέ, Μάτιτς, Αλόνσο, Πέδρο (88' Γουίλιαν), Αζάρ (84' Φάμπρεγας), Ντιέγκο Κόστα