Πούλησε τρέλα η Λέστερ!

Στο πρώτο παιχνίδι της μετά – Ρανιέρι εποχής, η Λέστερ... πετούσε φωτιές! Πιο δεμένη από ποτέ τη φετινή σεζόν, η Πρωταθλήτρια Αγγλίας έπαιξε όπως ακριβώς επιτάσσει ο τίτλος της και επικράτησε 3-1 της Λίβερπουλ, βγαίνοντας από την επικίνδυνη ζώνη. Δίχως αποτέλεσμα οι 16 ημέρες προετοιμασίας των «κόκκινων» για το ματς.

Πάντοτε η αλλαγή προπονητή σε μια ομάδα λένε ότι αποτελεί ένα από τα απαραίτητα «σοκ» ώστε να επέλθει η αφύπνιση... Όσο κι αν άπαντες ήταν αντίθετοι με την απόλυση Ρανιέρι, αυτό που παρουσίασε η Λέστερ ήταν κάτι από το... 2016. Το καλό κομμάτι της χρονιάς, όμως, το οποίο ανέδειξε πρωταθλήτριες τις «αλεπούδες». Με ένταση στο παιχνίδι τους, με πάθος, με τρεξίματα, με αλληλοκαλύψεις, με γρήγορα μαρκαρίσματα και άμεση οργάνωση στην άμυνα, οι παίκτες του Σέικσπιρ δίκαια προηγήθηκαν 2-0. Δείχνοντας εξ αρχής τις προθέσεις τους και με επιθετικό ποδόσφαιρο, τη στιγμή που η Λίβερπουλ αδυνατούσε να βάλει ουσία στις δικές της προσπάθειες και τις στιγμές που είχε την κατοχή της μπάλας, οι «αλεπούδες» έφτασαν κοντά στο γκολ αρχικά στο 20ο λεπτό, όταν ο Βάρντι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ένα λάθος του Μάτιπ μέσα στην περιοχή και να νικήσει τον Μινιολέ...

Το επόμενο λάθος, ωστόσο, ο Άγγλος στράικερ δεν θα το άφηνε ανεκμετάλλευτο. Ο Βαϊνάλντουμ στη μεσαία γραμμή έσπρωξε άθελά του τη μπάλα στον Ολμπράιτον κι αυτός με τη μια έβγαλε την κάθετη για τον Βάρντι που «εκτέλεσε» σωστά τον Βέλγο πορτιέρο της Λίβερπουλ για το 1-0 και το πρώτο γκολ της Λέστερ στο πρωτάθλημα για το 2017! Στο 39ο λεπτό θα ερχόταν και το δεύτερο γκολ, για νέο έναυσμα πανηγυρισμών και έκφρασης ενότητας από τους παίκτες της Λέστερ. Ο Ντρινκγουότερ έπιασε τρομερό σουτ από απόσταση, με τη μπάλα να καρφώνεται στην εσωτερική γωνία της εστίας του Μινιολέ! Για τους «κόκκινους», ήταν από τις φορές που έδειχναν ότι στο δεύτερο ημίχρονο δεν θα μπορούσαν να πάνε ακόμα πιο στραβά τα πράγματα και γι' αυτό, σε αντίθεση με το χρόνο που χρειάστηκαν στο ξεκίνημα του ματς, έκαναν καλύτερο ξεκίνημα στην επανάληψη, ψάχνοντας τρόπους ν' απαντήσουν σε αυτό το 2-0.

Η Λίβερπουλ έφτασε μέχρι και σε ποσοστά κατοχής της μπάλας στο 70%, όμως ξανά η Λέστερ έδειχνε πιο επικίνδυνη στις ξαφνικές επιθέσεις, με ελάχιστες μεταβιβάσεις προς την αντίπαλη περιοχή, όπως ακριβώς συνέβαινε κατά κόρον την περσινή σεζόν. Κι έτσι, στο 60', από σέντρα του Φουχς από αριστερά, ο Βάρντι πήρε την κεφαλιά από τον Τσαν και έγραψε το 3-0, δίνοντας ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στην αναγέννηση της ομάδας του μετά την απόλυση του Κλαούντιο Ρανιέρι. Ο Γιούργκεν Κλοπ έριξε στο ματς τους Μορένο και Ορίγκι στο 66ο λεπτό, με τον Ισπανό μπακ να συμμετέχει στη φάση από την οποία προήλθε το γκολ της μείωσης του σκορ, έχοντας άμεσο αντίκτυπο με την είσοδό του στο ματς. Στο 68' κι έπειτα από προώθηση του Τσαν, ο Κουτίνιο με χαμηλό δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σμάιχελ για το 3-1. Το σύνολο του Σέικσπιρ ήταν τρομερά απειλητικό κάθε φορά που έφταναν κοντά στα καρέ του Μινιολέ, η Λίβερπουλ με τη σειρά της πίεζε απέναντι σε μια καλά οχυρωμένη άμυνα πλέον και το ματς ολοκληρώθηκε ως είχε.

Λέστερ: Σμάιχελ, Ντρινκγουότερ, Μόργκαν, Χουτ, Βάρντι, Ολμπράιτον (90' Τσίλγουελ), Σίμπσον, Οκαζάκι (69' Αμαρτέι), Εντιντί, Μαχρέζ (79' Γκρέι), Φουχς

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Μάτιπ, Λούκας (84' Γούντμπερν), Μίλνερ, Τσαν, Βαϊνάλντουμ, Λαλάνα (66' Ορίγκι), Μανέ (66' Μορένο), Κουτίνιο, Φιρμίνο