Απώλειες για Μπέρτον και Κόβεντρι

Μπέρτον και Κόβεντρι πέταξαν βαθμούς στις εντός έδρας αναμετρήσεις τους κόντρα σε Ντονκάστερ και Όλνταμ, με την Τζίλιγχαμ να περνά στη 2η θέση της League One. Την ευκαιρία της έχει αύριο (20/12) η Γουόλσολ να βρεθεί αυτή δεύτερη και σε απόσταση... βολής από την πρώτη θέση.

Σε ένα χορταστικό ματς με δύο ανατροπές στο σκορμ (0-1, 2-1, 2-3), η πρωτοπόρος Μπέρτον (45 β.)  ήρθε τελικά ισόπαλη 3-3 με την Ντονκάστερ, ισοφαρίζοντας στο 89ο λεπτό της συνάντησης. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έχασαν και πέναλτι με το ματς στο 1-1 στο 54’.

Την ίδια ώρα η δεύτερη Κόβεντρι (40 β.)έχανε μέσα από τα χέρια της τη νίκη στο ματς με την Όλνταμ, η οποία ισοφάρισε στο τελικό 1-1 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι η ομάδα του Τόνι Μόουμπρεϊ απώλεσε την ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από την κορυφή, η οποία παρέμεινε στους πέντε πόντους και είδε την Τζίλιγχαμ (3-0 εκτός την Μίλγουολ) να την προσπερνά μιας και έφτασε τους 41 πόντους.

Η 4η της βαθμολογίας, Γουόλσολ (χρωστάει δύο ματς), υποδέχεται αύριο (20/12) την Πορτ Βέιλ και με νίκη προσπερνά την Κόβεντρι και βρίσκεται σε απόσταση βολής από την κορυφή.