Θέμα… ανωτερότητας

Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι και το αποτέλεσμα του αγώνα με την Ελλάδα φυσιολογικό. Τα «πάντσερ» επικράτησαν 4-2 της ομάδας του Φερνάντο Σάντος και συνεχίζουν στα ημιτελικά του Euro 2012, εκεί όπου θα περιμένουν το νικητή του αγώνα Αγγλία – Ιταλία!

Οι Έλληνες αντιστάθηκαν, το πάλεψαν, αλλά δεν είχαν την ποιότητα που απαιτούταν για να κοντράρουν στα ίσια τους Γερμανούς. Το γκολ του Γιώργου Σαμαρά στο 55ο λεπτό ήταν αρκετό για να στείλει στα ουράνια ένα ολόκληρο έθνος για έξι λεπτά – για όσα δηλαδή το σκορ ήταν στο 1-1 – αλλά τα τέρματα των Λαμ, Κλόζε, Κεντίρα και Ρόις έδωσαν στη Γερμανία μια εύκολη πρόκριση.

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 88’ για το τελικό 4-2 χάρισε ένα τελευταίο χαμόγελο στους Έλληνες που επιστρέφουν στη βάση τους.