«Σοκ» στο Λονδίνο, ηρωική Έβερτον, έκοψε τη φόρα της Τσέλσι!

Και ενώ όλα έδειχναν πως η Τσέλσι θα κατάφερνε να φτάσει σε μία τέταρτη συνεχόμενη νίκη, όλα ανατράπηκαν. Η Έβερτον του Σον Ντάις απάντησε δις και το 2-2 σηματοδοτεί έναν σημαντικό βαθμό για τα «ζαχαρωτά», κόβοντας την φόρα της ομάδας του Γκρέιαμ Πότερ.

Την 4η συνεχόμενη νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις βρέθηκε κοντά να πανηγυρίσει η Τσέλσι του Γκρέιαμ Πότερ, με τους «μπλε» να θέλουν έξι λεπτά για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, αλλά την Έβερτον να μοιάζει αλύγιστη.

Κόντρα σε κάθε συνθήκη που της παρουσιάστηκε στο ματς, η ομάδα του Ντάις είχε αντίδραση και παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, βρήκε τον τρόπο να απαντήσει, για να φύγει με βαθμό από το Λονδίνο, σε ένα γήπεδο που δεν έχει κερδίσει από το 1994.

Μετά από ένα «ήσυχο» πρώτο μέρος, το σκορ άνοιξε ο Ζοάο Φέλιξ στο 52ο λεπτό, με το πρώτο του εντός έδρας γκολ με την φανέλα της Τσέλσι και δεύτερο σε επίπεδο Premier League.

Όλα έδειχναν πως οι Λονδρέζοι θα σκόραραν και δεύτερη φορά, αλλά η Έβερτον βρήκε απάντηση με τον Ντουκουρέ, από στατική φάση, για να κάνει το 1-1 στο 69ο λεπτό.

Την ασίστ έδωσε ο Ταρκόφσκι, ο οποίος όμως επτά λεπτά αργότερα προέβη σε ένα πολύ μεγάλο λάθος. Ανέτρεψε ξεκάθαρα τον Ρις Τζέιμς εντός περιοχής, ο καταλογισμός του πέναλτι ήταν αναπόφευκτος και το 2-1 έλαβε χώρα από τον Χάβερτς που… ποτέ δεν αστοχεί σε πέναλτι.

Ωστόσο, η Έβερτον δεν είχε πει ξανά την τελευταία της λήξη, με τον Σιμς να είναι αυτός που… υπέγραψε το «σοκ». Νίκησε τον Κέπα στο 89’, έδωσε έναν τεράστιο βαθμό στην ομάδα του και η Έβερτον φεύγει αλώβητη από το «Στάμφορντ Μπριτζ»!