Ο Ντάικς με τη Σκωτία, σημείωσε περισσότερα γκολ σε 13 λεπτά, από όσα σε 10+ ώρες στην Championship! (vids)

Είναι κάποιοι παίκτες που δεν ταιριάζουν με τις ομάδες τους. Είναι και κάποιοι άλλοι, που ναι μεν συνδέονται με τον σύλλογο που αντιπροσωπεύουν, αλλά όταν εμφανίζονται με την Εθνική τους ομάδα, «μεταμορφώνονται». Ότι δηλαδή συνέβη και στον Λίντον Ντάικς στην αναμέτρηση της Σκωτίας με την Ουκρανία, με τον Σκωτσέζο να περνά στο ματς ως αλλαγή και σε 13 λεπτά, να ξεπερνά τα φετινά του γκολ στο «Νησί», μετά από 10 ματς!

Συμβαίνει σε πολλούς! Άλλοι αποδίδουν καλύτερα με τη χώρα τους και άλλοι με την Εθνική τους ομάδα. Λίγοι μπορούν να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί σε αμφότερες, με τον Χάρι Κέιν, από την στιγμή που μιλάμε για ποδοσφαιριστές από τη Μεγάλη Βρετανία, να αποτελεί εξαίρεση.

Ο Λίντον Ντάικς φυσικά, δεν βρίσκεται στο επίπεδο του επιθετικού της Τότεναμ και αρχηγού της Εθνικής Αγγλίας, με τον Σκωτσέζο να αγωνίζεται τη δεδομένη χρονική στιγμή στην Championship, με τη φανέλα της ΚΠΡ.

Δέκα ματς έχει δώσει η ομάδα του στην 2η τη τάξει κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου και ο Ντάικς έχει πάρει σε όλα χρόνο συμμετοχής. Απολογισμός; Ένα γκολ στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος κόντρα στη Μίντλεσμπρο και εν συνεχεία, οκτώ ματς «άσφαιρος», με έξι συνεχόμενες παρουσίες στην βασική ενδεκάδα.

Αναχωρεί για τη Σκωτία, όπου θα έδινε το 23ο του παιχνίδι με την φανέλα της χώρας του. Με το σκορ 1-0 υπέρ της, ο Στιβ Κλαρκ επιλέγει να τον βάλει στην αναμέτρηση στο 77ο λεπτό και αυτός επί της ουσίας, τελειώνει την υπόθεση νίκη και διαβεβαιώνει πως η ομάδα του θα συνεχίσει αήττητη εντός έδρας στο Nations League.

Κάνει το 2-0 στο 80’ με το κεφάλι, η ιστορία επαναλαμβάνεται στο 87ο λεπτό και η Σκωτία επικρατεί της Ουκρανίας, μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία της! Και κάπως έτσι, ο Ντάικς ξεπερνά σε 13 λεπτά με τη χώρα του, τα γκολ που είχε σημειώσει μέχρι τώρα σε… 11 ώρες ποδοσφαίρου…