Επική Νότιγχαμ, πέταξε εκτός FA Cup με «τεσσάρα» την Λέστερ, μετά την Άρσεναλ!

Μία εντυπωσιακή Νότιγχαμ Φόρεστ έκανε την εμφάνισή της στην αναμέτρηση του 4ου γύρου του FA Cup με αντίπαλο την Λέστερ, με τους γηπεδούχους να «διαλύουν» με… τεσσάρα τις «αλεπούδες» (4-1), πανηγυρίζοντας μία δεύτερη επική πρόκριση σε βάρος ομάδας της Premier League, μετά από αυτήν με την Άρσεναλ!

Μπορεί η Νότιγχαμ να έμοιαζε πως έπιασε το «ταβάνι» της απέναντι στην Άρσεναλ, μετά την πρόκρισή της στον 3ο γύρο του FA Cup, όμως το «άστρο» της φαίνεται πως καλά κρατεί στον εν λόγω θεσμό!

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και «διέλυσαν» την Λέστερ με τέσσερα γκολ στο «Σίτι Γκράουντ», δίχως μάλιστα να αισθανθούν την οποιαδήποτε απειλή από την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς!

Αναλυτικότερα, το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Ζίνκερνάγκελ, ενώ 60 δευτερόλεπτα αργότερα ο Τζόνσον έκανε το 2-0, δίνοντας «καθαρό» σκορ πρόκρισης στην ομάδα του.

Άπαντες θεωρούσαν πως η Λέστερ θα πιέσει για να βρει αντίδραση, αγωνιζόμενη και με βασικούς ποδοσφαιριστές, όμως το 3-0 ήταν γεγονός από τον Βοράλ στο 32’! Προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Ιεανάτσο μείωσε το σκορ στο 40’, αλλά και πάλι φαινόταν πως οι βάσεις είχαν μπει.

Ο Σπένς στο 61ο λεπτό έκανε το 4-1 και ό,τι πιο σημαντικό ακολούθησε ήταν η εισβολή ενός οπαδού των φιλοξενούμενων στο γήπεδο, ο οποίος ξεκίνησε να γρονθοκοπεί τους παίκτες της Νότιγχαμ.

Συνελήφθη άμεσα, το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, αλλά το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και πάλι. Συνεπώς, το 4-1 υπέρ της Νότιγχαμ σηματοδότησε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του FA Cup, όπου θα αντιμετωπίσει την Χάντερσφιλντ, έχοντας ήδη αποκλείσει δύο ομάδες που φιγουράρουν στην Premier League.