Άρσεναλ - Λέστερ 1-1 (Ημίχρονο)

Με έναν φανταστικό Μεσούτ Εζίλ, η Άρσεναλ ισοφάρισε την Λέστερ στο «Emirates» σε 1-1, με τις «αλεπούδες» να αξίζουν κάτι παραπάνω σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι δεν ενέπνεαν καμία σιγουριά στον κόσμο τους, με τους παίκτες του Κλοντ Πιελ να είναι πολύ καλά διαβασμένοι και να δίνουν την εντύπωση πως θα είναι αυτοί που θα σκοράρουν πρώτοι. Αφού δεν τους δόθηκε πέναλτι-μαρς, οι «αλεπούδες» το... πήραν πίσω από την τύχη με το σουτ του Τσίλγουελ να αλλάζει πορεία στον Έκτορ Μπεγιερίν για το 0-1.

Ανέβηκε μετά το εις βάρος της γκολ η Άρσεναλ, ωστόσο πίσω συνέχισε να τρέμει. Δεν το πλήρωσε, για να την ξανά βάλει για τα καλά στο ματς ο Εζίλ, που ξεκινώντας και τελειώνοντας μια ενέργεια στα τελειώματα του ημιχρόνου έκανε το 1-1. Το άξιζε ο Γερμανός, που ήταν πάρα πολύ ορεξάτος και βοηθούσε ήδη πολύ στην επίθεση.