Άνετη επικράτηση της Βορείου Ιρλανδίας

Στους 7 βαθμούς έφτασε μετά από τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές η Βόρειος Ιρλανδία επικρατώντας εντός έδρας με 4-0 του Αζερμπαϊτζάν και ισοβαθμώντας πλέον μαζί του στη δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018.

Η ομάδα του Ο' Νίλ κατάφερε να ανοίξει νωρίς το σκορ με τον Λάφερτι να βρίσκει δίχτυα στο 27ο λεπτό και πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μακόλεϊ διπλασίασε το σκορ δίνοντας διαφορά ασφαλείας στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του.

Οι Αζέροι δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στις ορέξεις των γηπεδούχων και στο 66ο δέχτηκαν το τρίτο τέρμα με τον Μακλάφιν να σκοράρει ύστερα από ασίστ του Νόργουντ, για να διαμορφώσει ο τελικό σκορ εφτά λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου ο Μπραντ.

Στη βαθμολογία: 1. Γερμανία (12β.), 2. Βόρειος Ιρλανδία (7.β.), 3. Αζερμπαϊτζάν (7β.), 4. Τσεχία (5 β.), 5. Νορβηγία (3 β.), 6. Σαν Μαρίνο (0 β.)