Πήρε το ντέρμπι η Μπρέντφορντ

Με ένα σπουδαίο «τρίποντο» (2-0), το πρώτο της μετά το 1964, έφυγε η Μπρέντφορντ από το «Λόφτους Ρόουντ» και την αναμέτρηση με την ΚΠΡ. Η ομάδα του Ντιν Σμιθ επικράτησε δίκαια στο λονδρέζικο ντέρμπι και επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές στην Τσάμπιονσιπ.

Το ματς που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής είχε εκατέρωθεν καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που πήραν το προβάδισμα τρία λεπτά πριν το φινάλε με τον Κλαρκ (42Ά).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χάσελμπαϊνκ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως όχι απλά δεν μπόρεσε να βρει την ισοφάριση, αλλά είδε τον Σόγιερς στο 74ο λεπτό να διαμορφώνει το τελικό 2-0 για λογαριασμό της Μπρέντφορντ.

Οι «ρέιντζερς» έμειναν έτσι στους 19 βαθμούς,  ενώ η Μπρέντφορντ πλησίασε τις θέσεις των πλέι οφ καθώς πλέον έχει 22.