Της άναψε... κόκκινο

Το ματς «καθάρισε» σε ελάχιστα λεπτά αριθμητικής ανισσοροπίας στο «Καμπ Νόου», ωστόσο, η ήττα της Μάντσεστερ Σίτι από τη Μπαρτσελόνα με το τελικό 4-0, έδειξε ότι δύσκολα η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, ακόμα κι αν έπαιζε στα ίσια (όπως έγινε ξανά από το 71') θα είχε τον τρόπο να πάρει κάτι από αυτό το ματς...

Η Σίτι μπήκε με... αέρα στον αγωνιστικό χώρο του «Καμπ Νόου». Κι ας μη σήμαινε αυτό κυριαρχία, ουσιαστικό παιχνίδι και δημιουργία ευκαιριών μπροστά από την αντίπαλη εστία. Είχε σοβαρότητα και αυτοπεποίθηση, όμως αυτό μόνο δεν φτάνει απέναντι στη Μπαρτσελόνα. Γιατί το παραμικρό λάθος τιμωρείται και αυτό έγινε στο 17', σ' ένα χρονικό σημείο που οι «πολίτες» πουλούσαν τη μπάλα, έδωσαν χώρους και ο Μέσι είδε τον Φερναντίνιο να γλιστράει και να του... ανοίγει διάδρομο για να περάσει και τον Κλαούντιο Μπράβο και να γράψει το 1-0. Λίγο αργότερα, από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας ο Σουάρες από πλάγια θέση πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, με τους «μπλαουγκράνα» να μη βρίσκονται σε πολύ καλή βραδιά αλλά να πετυχαίνουν το στόχο τους στο πρώτο μέρος. Για να γίνει αυτό, αρχικά στο 38' σε ξαφνική ευκαιρία του Νολίτο ο Τερ Στέγκεν ήταν σ' ετοιμότητα και δευτερόλεπτα αργότερα, ο πορτιέρο των «μπλαουγκράνα» είπε ένα μεγαλοπρεπές «όχι» στον Γκουντογκάν με το αριστερό χέρι! Στο 45' με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι ανενόχλητος ο Στόουνς αστόχησε σε μοναδική ευκαιρία, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπράβο σε πλασέ του Σουάρες απομάκρυνε αρχικά με το πόδι κι εν συνεχεία με τις γροθιές.

Όσο κι αν στο φινάλε του πρώτου μέρους η Σίτι έδειχνε ν' ανακτά την αυτοπεποίθησή της, ο Κλαούντιο Μπράβο θα έριχνε την ψυχολογία των συμπαικτών του στα τάρταρα από το 53ο λεπτό με τη γκάφα στην οποία υπέπεσε... Έχοντας βγει αρκετά μέτρα από την περιοχή του, υπέθεσε πως ήταν εύκολο ν' απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα πάνω στον Σουάρες και αυτός προσπάθησε να τον «κρεμάσει», κερδίζοντας όμως την αποβολή του Χιλιανού πορτιέρο που άπλωσε τα χέρια του για να σταματήσει τη μπάλα και και ασφαλώς οδηγήθηκε στ' αποδυτήρια... Οι «μπλαουγκράνα» δεν θα μπορούσαν ν' αφήσουν το μομέντουμ να πάει χαμένο και με το αριθμητικό πλεονέκτημα «χτύπησαν» γρήγορα για να φτάσουν στο δεύτερο γκολ. Ο Λιονέλ Μέσι στο 61' με αριστερό σουτ στην κλειστή γωνία του Βίλι Καμπαγέρο έδωσε μεγαλύτερη σιγουριά στην ομάδα του για τη νίκη. Ο Αργεντινός θα έφτανε και στο χατ-τρικ του, στο 69', από τραγικό λάθος του Γκουντογκάν που επέτρεψε στον Σουάρες να τροφοδοτήσει ανενόχλητος τον Μέσι κι εκείνος με αριστερό πλασέ να γράψει το 3-0. Η αποβολή του Μπράβο είχε αποδειχθεί καθοριστική, ο Τερ Στέγκεν στις λιγοστές απειλές προς την εστία του δήλωνε «παρών», όπως σε ένα διαγώνιο σουτ του Ντε Μπρόινε και μια εκτέλεση φάουλ του Κολάροφ. Ακόμα κι όταν η αριθμητική ισορροπία επανήλθε με αχρείαστο μαρκάρισμα του Ματιέ στον Στέρλινγκ στο 71', τίποτα δεν έδειχνε ικανό ν' αλλάξει και η Σίτι έδειχνε ν' αποδέχεται – ορθά – την ήττα της στο «Καμπ Νόου». Το ματς έκλεισε με τον Νεϊμάρ να σκοράρει με ατομική ενέργεια στο 90' για το τελικό 4-0, με τον Βραζιλιάνο να έχει νικηθεί από τον Καμπαγέρο σε εκτέλεση από την άσπρη βούλα λίγο νωρίτερα, όταν ο Μέσι κέρδισε έξυπνα πέναλτι σε τάκλιν του Κολάροφ...