Χότζον: «Πικρό το ποτήρι της ... ισοπαλίας»

Αποτέλεσμα που μοιάζει περισσότερο με ήττα ήταν για τον Ρόι Χότζον το τελικό 1-1 της Αγγλίας απέναντι στη Ρωσία, με τον ομοσπονδιακό προπονητή των «τριών λιονταριών» να δηλώνει πως το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του, δεν γινόταν ν' αποφευχθεί και δεν αφορούσε σε σοβαρό λάθος των παικτών του.

«Είναι ... πικρό το ποτήρι που ήπιαμε. Όταν έχεις τον απόλυτο έλεγχο σε ολόκληρη την αναμέτρηση και καταλήγεις να δέχεται το γκολ στην τελευταία φάση, είναι σαν να πρόκειται για ήττα κι ας πήραμε έναν βαθμό. Πάντοτε αυτό είναι το συναίσθημα όταν την τελευταία στιγμή δεν καταφέρνεις να κρατήσεις το προβάδισμα.

Αν εξαιρέσουμε τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, μπορούμε να πούμε ότι παίξαμε αρκετά καλά και η εμφάνισή μας ήταν τέτοια που είχαμε τον απόλυτο έλεγχο. Το γκολ που δεχθήκαμε ήταν μια στιγμή που δυνατή από τον αντίπαλό μας και δεν οφείλεται σε κάποιο δικό μας μεγάλο λάθος εκείνη τη στιγμή. Έγινε... Πάντοτε θα υπάρχουν γκολ της τελευταίας στιγμής».