Προβάδισμα στην εκπνοή για Γουίμπλετον

Με γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γουίμπλετον επικράτησε 1-0 της Άκρινγκτον και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ ανόδου της League Two.

Το ματς είχε λίγες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες, οι οποίες ήρθαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε χωρίς σουτ στον στόχο για τους δύο αντιπάλους.

Η Γουίμπλετον είχε δοκάρι με τον Αινφέουα στο 89' και τελικά το γκολ που έκανε τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπίρι, ο οποίος έγινε… ήρωας έχοντας περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι επτά λεπτά νωρίτερα.

H πρόκριση στον τελικό ανόδου από τη League Two στη League One θα κριθεί πάντως στο δεύτερο παιχνίδι, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (18/5) στην έδρα της Άκρινγκτον. Ο άλλος φιναλίστ θα προκύψει από το Πλίμουθ-Πόρτσμουθ (πρώτο ματς στο 2-2 στην έδρα της Πόρτσμουθ).