Πρέμιερ Λιγκ-35η αγωνιστική (Ημίχρονα)

Προβάδισμα έχουν πάρει τα φαβορί στα απογευματινά παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ, με την Λίβερπουλ να έχει καθαρό προβάδισμα (2-0) και τις Τσέλσι-Σαουθάμπτον με ένα γκολ απέναντι σε Μπόρνμουθ και Άστον Βίλα. Σκόρερ για πρώτη φορά στην σεζόν ο Εντέν Αζάρ!

Στο «Άνφιλντ» το τέρμα του Ντάνιελ Στάριτζ στα 67'' και αυτό του του Άνταμ Λαλάνα με υπέροχο πλασέ από τα όρια της περιοχής (και τα δύο από ασίστ του Μορένο) δείχνουν πως οι «κόκκινοι» θα έχουν ένα εύκολο απόγευμα στην επιστροφή του Ράφα Μπενίτεθ στο γήπεδο που αγαπήθηκε.

Κεφάλι με δύο γκολ είχε πάρει και η Τσέλσι στην έδρα της Μπόρνμουθ, με τον Αζάρ να σκοράρει επιτέλους την φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα, αλλά το τέρμα του Τόμι Έλφικ δύο λεπτά αργότερα (36') διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου σε 2-1. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους η Βίλα κατάφερε να μειώσει (επίσης 2-1) απέναντι στην Σαουθάμπτον, η οποία έχει για πρωταγωνιστή με ένα γκολ και μία ασίστ τον Σέιν Λονγκ.