«Ξύπνησε» και ... ευρωπαϊκά (vid)

Η... αναγέννηση της Λίβερπουλ συνεχίστηκε με την πρώτη φετινή νίκη στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ με το εκτός έδρας 1-0 επί της Ρούμπιν Καζάν για την 4η αγωνιστική! Υπό έλεγχο η κατάσταση στο 2ο γκρουπ, όμως πιέζει η Μπορντό που επικράτησε 1-0 της Σιόν...

Όλα καλά ήταν για τη Λίβερπουλ στον Καζάν, μέχρι την ... τελική προσπάθεια. Μια ομάδα συμπαγής, με σωστή κυκλοφορία της μπάλας και κυριαρχικές τάσεις, είχε τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή με ποσοστά 70%, είχε κινήσεις, είχε όρεξη, όμως δεν είχε τρόπο να σκοράρει. Στο 6ο λεπτό από πλάγια θέση ο Μίλνερ πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι, ο Μπεντεκέ απασχολούσε συνεχώς τους αμυντικούς της ρωσικής ομάδας δίχως όμως να μπορεί να εκμεταλλευτεί τις συνεργασίες του με τους συμπαίκτες του, ο Φιρμίνο ήταν εξαιρετικός και λίγο πριν το ημίχρονο, ο Ριζκόφ απέκρουσε εντυπωσιακά ένα σουτ του ¶ιμπ που κόντραρε...

Φουριόζα ήταν η Λίβερπουλ και στην επανάληψη και από τα πρώτα δευτερόλεπτα είχε ήδη αρχίσει να κάνει ευκαιρίες, για να φτάσει στο γκολ πολύ γρήγορα, στο 52ο λεπτό, ώστε να μην φτάσει η στιγμή που θα άρχισαν οι «κόκκινοι» ν' αγχώνονται. Με ωραία κούρσα στο μισό γήπεδο της Ρούμπιν και χαμηλό σουτ, ο Τζόρντον ¶ιμπ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του συλλόγου και έγραψε το 1-0 στη Ρωσία! Το γκολ έδωσε και ψυχολογία στην ομάδα του Κλοπ που συνέχισε να επιτίθεται και να ευνοείται από το γεγονός πως... δεν υπήρχε Ρούμπιν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 68' ο σκόρερ έχασε ευκαιρία με διαγώνιο σουτ σε ωραία αντεπίθεση, βλέποντας τον Ριζκόφ ν' απομακρύνει με το πόδι, όμως το ένα γκολ φάνηκε ότι αρκούσε από τη στιγμή που οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να προκαλέσουν ανησυχία.