Σταμάτησαν στο δίκαιο...

Άστον Βίλα και Σάντερλαντ σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο «Βίλα Παρκ», έμειναν στο 2-2, κάνοντας εμφανή γι' ακόμα μια φορά τα αμυντικά τους προβλήματα. Δίχως νίκη για τρίτο σερί ματς στο πρωτάθλημα οι «χωριάτες», αγνοούν παντελώς το «τρίποντο» στη φετινή Πρέμιερ οι «μαυρόγατες».

Ο Ντικ Άντβοκατ μάλλον βιάστηκε να χαρεί και να πανηγυρίσει, αφού, το ξέσπασμά του για το γκολ που πέτυχε ο Εμβιλά στο 8ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα, μάλλον πείραξε πολύ την Άστον Βίλα και τον Σκοτ Σινκλέρ.

Οι «χωριάτες», κυριαρχώντας απόλυτα στο γήπεδο, κατάφεραν να φέρουν τα πάνω – κάτω πριν καν φύγει το πρώτο ημίχρονο, με τον Άγγλο εξτρέμ να κερδίζει και να εκτελεί εύστοχα πέναλτι στο 11', ενώ, μισή ώρα αργότερα με προβολή μπροστά από την τελική γραμμή έπειτα από γύρισμα του Αμάβι, έγραψε το 2-1 για την ομάδα του Σέργουντ που απολύτως δίκαια είχε πλέον το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι... προδόθηκαν με την έναρξη της επανάληψης από την πλευρά στην οποία έκαναν... πάρτι στο πρώτο ημίχρονο. Έβγαζαν όλες τις φάσεις τους από αριστερά, όμως, στο 52', οι παίκτες του Σέργουντ δεν εκτέλεσαν σωστά τα αμυντικά τους καθήκοντα και ο Λενς, αφού πρώτα πέρασε τον Κλαρκ, σούταρε δυνατά για να δει τη μπάλα να κοντράρει ελαφρώς στον Μίκα Ρίτσαρντς και να καταλήγει στα δίχτυα του Γκουζάν για το 2-2! Το ματς πήρε φωτιά και πλέον παιζόταν με τρομερό ρυθμό και ταχύτητα, με τον Μίκα Ρίτσαρντς να κάνει τρομερό λάθος στο 57' και να... διώχνει αντί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από σέντρα του Σινκλερ.

Οι «μαυρόγατες» προσπάθησαν προς το φινάλε να ηρεμήσουν τον ρυθμό και να μείνουν πίσω προτιμώντας τις αντεπιθέσεις σε περίπτωση που μπορούσαν να σπρώξουν τη μπάλα προς την αντίπαλη εστία και αυτό το παιχνίδι θα μπορούσε να το πάρει οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες, όμως το σφύριγμα της λήξης, μάλλον επιβεβαίωσε το πιο δίκαιο αποτέλεσμα...

Άστον Βίλα: Γκουζάν, Χάτον, Ρίτσαρντς, Κλαρκ, Αμάβι, Γουέστγουντ, Σάντσες, Γκιγιέ, Μπακούνα (68' Ζιλ), Γκεστέντε, Σινκλέρ

Σάντερλαντ: Παντίλιμον, Τζόουνς, Ο'Σι, Καμπούλ, Φαν Άνολτ, Εμβιλά, Κάτερμολ (45' Τοϊβόνεν), Ρόντουελ, Λενς (77' Λάρσον), Γκρέιαμ (45' Φλέτσερ), Ντεφό