Είναι ν' απορείς με το 0-0 (vids)

Εξαιρετικό ντέρμπι στο «Έμιρεϊτς», τρία δοκάρια (δύο ο Κουτίνιο κι ένα ο Αλέξις), ένας τρομερός Τσεχ με τον Μινιολέ να ακολουθεί, μια λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ σε γκολ του Ράμσεϊ και είναι ν' απορεί κανείς με το τελικό 0-0 ανάμεσα σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ στο ματς που έριξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ

Το ντέρμπι είχε ρυθμό, είχε φάσεις και δεν είχε... άμυνες.

Και οι δύο ομάδες φαίνονταν ανήσυχες στα μετόπισθεν δίχως να εμπνέουν εμπιστοσύνη οι ποδοσφαιριστές που καλούνταν κάθε φορά να στήσουν τείχος μπροστά από τον τερματοφύλακα και τις εστίες τους. Στο 4ο λεπτό, ο Κουτίνιο σούταρε με τη μια και πολύ δυνατά για το πρώτο δοκάρι της Λίβερπουλ, ενώ το δεύτερο ήρθε λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Τσεχ να αλλάζει ελαφρώς την πορεία της μπάλας με τα ακροδάχτυλα. Η Άρσεναλ, βέβαια, όσο κι αν αφυπνίστηκε μετά το πρώτο δεκάλεπτο κι όσο κι αν από αριστερά προσπαθούσε να βρει λύσεις, είδε λανθασμένα το σημαιάκι του επόπτη να σηκώνεται στην ωραία μπαλιά του Καθόρλα για τον Ράμσεϊ που πλάσαρε σωστά τον Μινιολέ, δίχως όμως να χαρεί το γκολ του.

Ο Καλούμ Τσέιμπερς περνούσε εφιαλτικό βράδυ στην άμυνα των «κανονιέρηδων», ο Μπεντεκέ γέμιζε χώρο και έπαιζε σωστά με το κορμί, όμως, στο 39', έμεινε να μην μπορεί να πιστέψει την ενστικτώδη απόκρουση του Τσεχ στην προβολή του.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο προσεγμένο, πιο συμμαζεμένο και με την Άρσεναλ να έχει τον πρώτο λόγο και την πρώτη εξαιρετική ευκαιρία για γκολ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Αλέξις πέτυχε το δεξί δοκάρι του Μινιολέ σε σουτ δίχως ισορροπία μέσα από την περιοχή, λίγο αργότερα ο Ζιρού δεν πρόλαβε μια συρτή σέντρα του Ράμσεϊ, ενώ ο Γάλλος έδωσε τη θέση του στον Γουόλκοτ στο τελευταίο 20λεπτο. Σε μια από τις σπάνιες επιθέσεις της Λίβερπουλ στην επανάληψη ο Κουτίνιο νικήθηκε εκ νέου από τον Τσεχ στο 81ο λεπτό σε διαγώνιο σουτ προς την εστία, ενώ στο 84' από συρτή μπαλιά του Τσάμπερλεϊν, ο Σκρτελ λίγο έλειψε με προβολή να «εκτελέσει« τον Μινιολέ κατά λάθος, όμως γλίτωσε το αυτογκόλ.

Ο Βέλγος τερματοφύλακας κράτησε το 0-0 όταν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσάμπερλεϊν προσπάθησε να τον νικήσει με χαμηλό αριστερό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή...

Για πρώτη φορά έπειτα από 16 ολόκληρα χρόνια το συγκεκριμένο ντέρμπι ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα!

Άρσεναλ: Τσεχ, Γκάμπριελ, Εζίλ, Ζιρού (74' Γουόλκοτ), Ράμσεϊ, Αλέξις, Μονρεάλ, Καθόρλα, Τσέιμπερς, Μπεγερίν, Κοκλέν (82' Τσάμπερλεϊν)

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Σκρτελ, Λόβρεν, Κλάιν, Γκόμες, Μίλνερ, Τσαν, Λούκας (75' Ρόσιτερ), Φιρμίνο (62' Άιμπ), Κουτίνιο (88' Μορένο), Μπεντεκέ