Το πήρε... με τη φανέλα

Η Σέλτικ επικράτησε με σκορ 2-1 της Άστρα για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, πραγματοποιώντας μετριότατη εμφάνιση, επιβεβαιώνοντας όμως την ανωτερότητά της έναντι του αντιπάλου.

Η Άστρα, απείλησε την εστία του Γκόρντον κυρίως στο πρώτο μέρος, έχοντας αναθαρρήσει λίγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν πλέον είχε προσαρμοστεί στις συνθήκες του αγώνα.

Τα γκολ της νίκης για τους Σκοτσέζους ήρθαν από τους Σέποβιτς (72' με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Στόουκς) και Γιόχανσεν (77' με δυνατό αριστερό σουτ), ενώ ο Ενάκε στο 81ο λεπτό μείωσε στο τελικό 2-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι “καθολικοί” πλέον καταλαμβάνουν την πρώτη θέση του τέταρτου γκρουπ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σάλτσμπουργκ επιβλήθηκε πανεύκολα 4-2 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ και ισοβαθμεί με τη Σέλτικ στους 7 πόντους.