Νίκη πρόκριση για Τότεναμ

Αν και τα βρήκε σκούρα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Τότεναμ κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-1 στην Κύπρο επί της ΑΕΛ και να εξασφαλίσει κατά ένα μεγάλο ποσοστό την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποκετίνο αιφνιδιάστηκαν από την κυπριακή ομάδα, η οποία προσπάθησε να πετύχει ότι και με τη Ζενίτ στο πρώτο παιχνίδι για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Να αιφνιδιάσει δηλαδή την αντίπαλό της και έδειχνε να το καταφέρνει όταν στο 14ο λεπτό ο Σαρντινέρο άνοιξε το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέλαβαν πλήρως την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να κλείσουν την ΑΕΛ στα καρέ της, χωρίς όμως να χάσουν την σπουδαία ευκαιρία. Η ανατροπή άρχισε να αχνοφαίνεται με το τέρμα του Σολδάδο στο 74ο λεπτό και ολοκληρώθηκε έξι λεπτά αργότερα με ωραία τέρμα του Κέιν.