«Τεσσάρα» η Σίτι, ήττα για Λίβερπουλ

Με το «αριστερό» ξεκίνησε τα φιλικά στην Αμερική η Λίβερπουλ κόντρα στη Ρόμα, τέσσερα γκολ έβαλε στην Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι η Μάντσεστερ Σίτι, «σόου» Λαμέλα με δύο γκολ και νίκη για την Τότεναμ. Νίκη και για την Άστον Βίλα.

Λίβερπουλ – Ρόμα 0-1

Σκόρερ: Μποριέλο (90')

Ένα γκολ από τον πρώην άσο της Γουέστ Χαμ, Μάρκο Μποριέλο, στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στη Ρόμα, κόντρα στη Λίβεροπουλ στο πλαίσιο του Guinness International Cup.

Συνθέσεις:

Λίβερπουλ: Τζόουνς, Κέλι, Σκρτέλ, Κόουτς, Ενρίκε, Λούκας, Άλεν, Κουτίνιο, Μπορίνι, Λάμπερτ, Ιμπέ

-Αλλαγές: Γουάρντ, Άγκερ, Χέντερσον, Τσαν, Σούσο, Κόουντι, Φίλιπς, Ρόμπινσον, Πίτερσον

Ρόμα: Σκορούπσκι, Σομά, Μπενάτια, Καστάν, Κόουλ, Φλορέντζι, Κειτά, Ναινγκολάν Ιτούρμπε, Τότι, Λιάγιτς

Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι – Μάντσεστερ Σίτι 1-4

Σκόρερ: Σαπόνγκ 30'/Ζουκουλίνι (3'), Μπογιάτα (45'), Κολάροφ (πεν) 73', Ιχεανάτσο (89')

Λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα άνοιξε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μάντσεστερ Σίτι, Μπρούνο Ζουκουλίνι, στη νίκη των «πολιτών» κόντρα στην Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι με 4-1.

Συνθέσεις:

Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι: Γκρόινμπαουυμ, Ζουλιά, Κολίν, Μπέσλερ, Σίνοβιτς; Ολούμ, Λόπες, Φειχάμπερ; Σαπόνγκ, Ντγουάιερ, Σάαντ

Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγιέρο; Ρίτσαρντς, Μπογιάτα, Ρεκίκ, Κολάροφ; Νάβας, Φερνάντο, Ζουκουλίνι, Σινκλέρ; Ιχεανάτσο, Γιόβετιτς

-Αλλαγές: Κλισί, Νάστασιτς, Γκαρσία, Χιούς, Ντενάιερ, Γκιντέτι

Τορόντο – Τότεναμ 2-3

Σκόρερ: Βάιντμαν, Χάμλιτον/Λαμέλα (18', 40'), Τάουνσεντ (84')

Τον Λαμέλα που θέλουν να δουν τη φετινή σεζόν, είδαν χθες στη φιλική αναμέτρηση της ομάδας τους κόντρα στο Τορόντο οι φίλοι της Τότεναμ, με τον Αργεντινό άσο να πετυχαίνει τα δύο γκολ των «σπιρουνιών». Το νικητήριο τέρμα σημειώθηκε από τον Άντρος Τάουνσεντ.

Συνθέσεις:

Τορόντο: Κονόπκα, Χαλ, Ορ, Χένρι, Μόργκαν, Οντούρο, Βάρνερ, Μπέκερ, Λόβιτζ, Τζιλμπέρο, Ντεφό

Τότεναμ: Φρίντελ, Νότον, Καμπούλ, Βελίκοβιτς, Ντέιβις, Καπουέ, Μέισον , Λαμέλα, Λένον, Έρικσεν, Σολδάδο.

-Αλλαγές: Γουόκερ, Ντόουσον, Φράιρς, Ρόουζ, Κάρολ, Χόλτμπι, Κεμπάγιος, Τάουνσεντ, Φαλκέ, Κέιν

Ντάλας – Άστον Βίλα 0-2

Σκόρερ: Βάιμαν (44'), Ενζόγκμπια (49')

Ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ένα γκολ στο δεύτερο ήταν αρκετά για την Άστον Βίλα για να κάμψει την αντίσταση των Ντάλας, σε φιλικό προετοιμασίας που έδωσε στις ΗΠΑ.

Συνθέσεις:

Άστον Βίλα 1ο ημίχρονο: Γκίβεν, Χιούτον, Οκορέ, Στέβενς, Μπέικε, Χερντ, Μπακούνα, Γκάρντνερ, Βάιμαν, Μπεντ, Γκρέλις

Άστον Βίλα 2ο ημίχρονο: Γκίβεν, Λόουτον, Σεντέρος, Κλαρκ, Μπένετ, Γουέστγουντ, Ελ Αχμαντί, Ντελφ, Ενζόγκμπια, Αγκμπονλαχόρ, Ρίτσαρντσον

Ντάλας: Φερνάντες, Ερντάντες, Χέντζις, Γουόκερ, Γουάτσον, Μίτσελ, Ουλόα, Ντιάζ, Εσκομπάρ, Καστίγιο, Τεξέιρα.