Εφιαλτικό φιλικό για Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ μπήκε στο γήπεδο μετά το... ημίωρο της δεύτερης φιλικής αναμέτρησης για τη φετινή της προετοιμασία και ηττήθηκε 3-1 από τη Ρίο Άβε επί πορτογαλικού εδάφους. Με το… «καλησπέρα» φανέρωσε τις αμυντικές της αδυναμίες η ομάδα του Άλαν Πάρντιου.

Οι «καρακάξες», βρέθηκαν προ μεγάλης έκπληξης, βλέποντας τον 20χρονο Αιγύπτιο άσο, Χασάν, να σκοράρει δύο φορές πριν καν συμπληρωθούν έξι λεπτά αγώνα!

Η άμυνα της αγγλικής ομάδας δεν… έλεγε να ξυπνήσει, η Ρίο Άβε κυκλοφορούσε με άνεση τη μπάλα και μάλιστα, το «πάρτι» είχε και συνέχεια. Ο Μπράγκα στο 26ο λεπτό έγραψε το 3-0 και κάπου εκεί, ο Πάρντιου έπρεπε να φωνάξει. Το έκανε συνέχεια μέχρι το φινάλε του ημίχρονο, το έκανε στην ανάπαυλα και από την εμφάνιση της Νιούκαστλ στο δεύτερο μέρος, φαίνεται ότι δεν το έκανε άσκοπα.

Ο Σόλα Αμεόμπι στο 76’ μείωσε για τις «καρακάξες» στο τελικό 3-1, ενώ η Ρίο Άβε έχασε πέναλτι λίγο πριν το φινάλε, όταν ο Ρομπ Έλιοτ είπε «όχι» στον Σάντρο Λίμα.