Μέταλιστ-Νιούκαστλ 0-1 (τελικό)

Το γκολ που αναζητούσε στην Ουκρανία πέτυχε η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε της Μέταλιστ με 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σόλα Αμεόμπι στο 64ο λεπτό και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. 0-0 το πρώτο παιχνίδι.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης, με τη Νιούκαστλ να εξασφαλίζει την πρόκριση στους "16" του Γιουρόπα Λιγκ

85' Ακόμα μία ευκαιρία για τους Ουκρανούς με τον Γουίλιαν να μην μπορεί να νικήσει τον Κρουλ

82' Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Μέταλιστ με τον Μπλάνκο να αντικαθιστά τον Εντμάρ

76' Ο Περτς αντικαθιστά τον Ανίτα και ο Γκουτιέρεζ τον Σισέ

69' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μέταλιστ με τον Κρουλ να νικά σε τετ-ατετ τον Γουίλιαν

67' Διπλή αλλαγή για τη Μέταλιστ. Ο Γουίλιαν στη θέση του Τόρες και ο Ζάζα στη θέση του Μάρλος

64' ΓΚΟΛ για τη Νιούκαστλ με τον Σόλα Αμεόμπι να σκοράρει απο τα 11 βήματα!

60' Πέναλτι για τη Νιούκαστλ σε ανατροπή του Σισοκό από τον Χοργιαΐνοφ.

56' Ευκαιρία για τη Νιούκαστλ με τον Μαρβό να σουτάρει μέσα απο την περιοχή, αλλά να στέλνει τη μπάλα άουτ

52' Εκτέλεση φάουλ απο τον Ξαβιέρ, η μπάλα περνά ψηλά άουτ

48' Σέντρα του Μάρλος απο τα δεξιά, πέφτει και μπλοκάρει ο Κρουλ

46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

45+1' Τέλος του πρώτου μέρους. Στο 0-0 οι δύο ομάδες

45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων

44' Κίτρινη κάρτα για τον Αϊνταρά

42' Ευκαιρία για τη Νιούκαστλ με τον Σισέ

* Καλύτερη η Μέταλιστ μετά τα μισά του πρώτου μέρους, πιέζει για ένα γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου

38' Κεφαλιά του Κριστάλντο απο κοντά, η μπάλα κοντράρει στα σώματα

35' Δέκα λεπτά ακόμα για το τέλος του πρώτου μέρους

28' Ευκαιρία για τη Μέταλιστ με τον Κριστάλντο να μην καταφέρνει να νικήσει με κοντινή κεφαλιά τον Κρουλ

26' Φάουλ για τη Νιούκαστλ απο τα δεξιά, διώχνει για ακόμα μία φορά η άμυνα των γηπεδούχων

19' Πρώτο κόρνερ για τη Νιούκαστλ στο ματς, περνά ανεκμετάλλευτο

18' Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Σισοκό να μην βρίσκει στόχο

13’ Ο Κλέιτον Ξαβιέρ προσπαθεί να απειλήσει τον Κρουλ με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ που δεν... ενοχλεί τον Ολλανδό τερματοφύλακα

10' Συμπληρώθηκαν τα πρώτα δέκα λεπτά, χωρίς τη σπουδαία φάση μπροστά στις δύο εστίες

3’ Σέντρα του Αμεόμπι, διώχνει με επιτυχία η άμυνα της Μέταλιστ

* Δύο φορές έχει αγωνιστεί στην Ουκρανία η Νιούκαστλ με απολογισμό μία ισοπαλία και μία ήττα

* Mικροεπεισόδια σημειώθηκαν στο περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου της Μέταλιστ λίγη ώρα πριν την έναρξη του αγώνα

1’ Σέντρα στην αναμέτρηση

Φίλοι της Μέταλιστ λίγες ώρες πριν μπουν στο γήπεδο...

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Μέταλιστ: Χοργιαΐνοφ, Φινίνιο, Μάρκο Τορσιλιέρι, Βιγιάγκρα, Γκιγιέ, Κλέιτον, Χουάν Τόρες, Σόσα, Μάρλος, Εντμάρ, Κριστάλντο

Νιούκαστλ: Κρουλ, Κολοτσίνι, Σίμπσον, Γιανγκά-Εμπιβά, Αϊνταρά, Μαρβό, Καμπάιγ, Σισοκό, Ανίτα, Σόλα Αμεόμπι, Σισέ