Άνετα η Σέλτικ!

Το ισχνό προβάδισμα του πρώτου αγώνα (2-1) την άγχωσε, αλλά εντός αγωνιστικού χώρου, η Σέλτικ έδειξε ότι είχε τον απόλυτο έλεγχο. Οι «καθολικοί», επικράτησαν με σκορ 2-0 στη ρεβάνς με την Ελσίνκι για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και προκρίθηκαν άνετα στα πλέι-οφ!

Η ομάδα του Νιλ Λένον έδειξε αποφασισμένη να μην κάνει… «γκέλα», αλλά τα πόδια θα λύνονταν και το άγχος θα έφευγε μόλις ερχόταν το πρώτο γκολ. Αυτό άργησε, αλλά μόλις ήρθε, όλα έγιναν καλύτερα.

Ο Λέντλεϊ στο 67ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Πρωταθλητές Σκοτίας, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γουανιγιάμα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε τους «καθολικούς» με παίκτη λιγότερο.

Ακόμη κι έτσι, όμως, η Σέλτικ βρήκε ακόμη μια φορά το δρόμο για τα δίχτυα. Ο Σαμαράς στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και έδωσε στην ομάδα του το «εισιτήριο» για τα πλέι-οφ των προκριματικών της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.