Αφεντικό!

Δεν της αρκούσε η δεύτερη θέση! Ήθελε να περάσει και να δείξει σε όλους ότι είναι το αφεντικό! Η εθνική ομάδα Νέων της Αγγλίας επικράτησε 2-1 της Γαλλίας στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Euro U-19 κατέκτησε την πρωτιά και πέρασε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα.

Αφεντικό!

Η νίκη, βέβαια, για τα «τρία λιοντάρια», ήρθε όσο δύσκολα δείχνει και το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Μπλέικ προηγήθηκε με τον Λάντστραμ στο 16ο λεπτό, είδε τους «τρικολόρ» να ισοφαρίζουν με τον Βερτού στο 31’, αλλά ο Κέιν, «χτύπησε» οχτώ λεπτά αργότερα για να διπλασιάσει τα τέρματα της Αγγλίας και να της δώσει το προβάδισμα με το οποίο ήρθε και η νίκη.

Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, αφού στο δεύτερο, η Γαλλία δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο και όσο κι αν έτρεξε ή προκάλεσε σύγχυση στα αντίπαλα καρέ, έμεινε άπραγη.