Εύκολο απόγευμα για την Άρσεναλ στο Νιούκαστλ (vids)

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την Άρσεναλ και τελικό σκορ 2-0 απέναντι στην Νιούκαστλ στο «St. James' Park», με την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να φτάνει στην 9 η θέση της Πρέμιερ Λιγκ μερικές μέρες πριν από τον κρισιμότατο επαναληπτικό ημιτελικό του Γιουρόπα Λιγκ απέναντι στην Βιγιαρεάλ.

Οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν να βρεθούν να πάρουν τρεις βαθμούς δίχως πολύ κόπο, είναι η αλήθεια, έπειτα από την μετριότατη έως κακή εικόνα που παρουσίασαν οι «καρακάξες» του Στιβ Μπρους στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μοχάμεντ Ελνένι με ωραίο σουτ από τα όρια της περιοχής στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ, ενώ, στο 66' με ωραίο... αεροπλανικό πλασέ στην κίνηση, ο Πιέρ - Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 2-0 της αναμέτρησης.

Στο 90' αντίκρισε και δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους γηπεδούχους ο Φαμπιάν Σαρ, με την Νιούκαστλ να παραμένει έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα στο +9 από την ζώνη του υποβιβασμού και την Φούλαμ που το Σάββατο ηττήθηκε με το ίδιο σκορ στο Λονδίνο από την Τσέλσι...