Matador και... πρόκριση από νωρίς (vid)

Για 19η φορά στην ιστορία της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται στην ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης ξεπερνώντας το εμπόδιο της Γρανάδα με δύο νίκες στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ. Με σκορ 2-0 ήρθε το θετικό αποτέλεσμα και στην ρεβάνς του «Ολντ Τράφορντ», με το 350ο ευρωπαϊκό τέρμα του Έντινσον Καβάνι και το αυτογκόλ του Βαγιέχο. Επόμενο εμπόδιο των «κόκκινων διαβόλων» πριν τον τελικό, η Ρόμα!

Η Γιουνάιτεντ «χτύπησε» άμεσα, με τον Έντινσον Καβάνι στο 6ο λεπτό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασίστ με κεφαλιά του Πογκμπά και το 1-0 από πολύ νωρίς σε συνδυασμό με το 2-0 από το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι, έκανε το σύνολο του Σόλσκιερ να χαλαρώσει και ν' αφήσει τη Γρανάδα να παίξει ποδόσφαιρο.

Οι Ισπανοί στο «Ολντ Τράφορντ» όπου... ξεχώριζαν τα μαύρα πανό στο κάτω διάζωμα προκειμένου να μην μπερδεύονται οι «κόκκινοι διάβολοι», όπως ανέφερε και ο Νορβηγός προπονητής τους, προσπάθησαν να φανούν απειλητική κυρίως με τον Γιάνχελ Ερέρα.

Η πρώτη εξαιρετική στιγμή της Γιουνάιτεντ μετά το γκολ ήρθε μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου, με τον Μπρούνο Φερνάντες να γίνεται αποδέκτης τρομερής μπαλιάς αλλά το δικό του τελείωμα να μην πηγαίνει στην εστία! Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν το 50ο γκολ του Καβάνι στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και το 350ο του Matador στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο (200 με Παρί, 104 με Νάπολι, 37 με Παλέρμο και 9 με Γιουνάιτεντ).

Ο Καβάνι ήταν απειλή για την εστία της Γρανάδα και στο δεύτερο ημίχρονο μέχρι ν' αντικατασταθεί στη συμπλήρωση της μιας ώρας αγώνα και λίγο προτού αποχωρήσει είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία βρίσκοντας με τον ώμο το γέμισμα του Μπρούνο, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία...

Ο Φαν ντε Μπεεκ που είχε περάσει με αλλαγή προσπάθησε μήπως και προκαλέσει αντίκτυπο δίχως να έχει σκοράρει από το ντεμπούτο του, ενώ, στο 66' από μια στατική φάση ο Σάντσεθ με γυριστό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντε Χέα! Η Γρανάδα έψαξε ένα γκολ της τιμής, προσπάθησε όσο μπορούσε να συνεχίσει να είναι ανταγωνιστική, ωστόσο όλα είχαν κριθεί...

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από το αυτογκόλ του Βαγιέχο που σε σέντρα του Τέλες από αριστερά και σε προσπάθεια του Μάτα να πάρει την κεφαλιά, ο αμυντικός των φιλοξενούμενων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του...