Κορυφή ξανά και πίεση η Σίτι, εκδίκηση για την Άρσεναλ, 4άδα για την Γουέστ Χαμ!

Η Σίτι πέρασε... αέρα με το 5-0 από την έδρα της Γουέστ Μπρομ με τέσσερα γκολ από το πρώτο μέρος και με τρομερό Γκουντογκάν για να επιστρέψει προσωρινά στην κορυφή και ν' ασκήσει ξανά πίεση στην Γιουνάιτεντ! Στο 3-1 η Άρσεναλ στο St. Mary's, εκδικήθηκε την Σαουθάμπτον για το Κύπελλο και έφτασε στις πέντε νίκες στα έξι πιο πρόσφατα ματς πρωταθλήματος. Η Γουέστ Χαμ συνεχίζει με σπασμένα φρένα, πέρασε με το 3-2 από την έδρα της Πάλας και έπιασε τετράδα!

Στο «Χόθορνς» η Γουέστ Μπρομ βοήθησε για να σημειωθεί ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, ωστόσο, η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Πεπ Γκουαρδιόλα έκαναν το ματς... μονόλογο, με πολλά γκολ και τον Έντερσον τελικά να βαριέται στην εστία του.

Στο 6ο λεπτό ο εκπληκτικός φέτος Ιλκάι Γκουντογκάν με χαμηλό σουτ από ασίστ του Κανσέλο άνοιξε το σκορ, με τον Πορτογάλο μπακ στο 21ο λεπτό να σκοράρει ενώ όλοι οι υπόλοιποι είχαν σταματήσει για οφσάιντ. Ο VAR δικαίωσε τον παίκτη της Σίτι και έτσι έγινε το 2-0. Στο 29' ήρθε και το τρίτο γκολ με τον Γκουντογκάν από τα όρια της περιοχής να παίρνει τη μπάλα, να ελίσσεται, να απελευθερώνεται και να σκοράρει με άνεση για το 3-0.

Οι «πολίτες» δεν σταματούσαν με τίποτα, έκαναν τον Σαμ Άλαρνταϊς να μένει αποσβολωμένος στον πάγκο του και στο 45' ο Μαχρέζ από μπαλιά του Στέρλινγκ και φέρνοντας τη μπάλα στο αριστερό ο Αλγερινός ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Ρόδρι στο 50' είχε δοκάρι, έξι λεπτά αργότερα όμως ο Στέρλινγκ τελείωσε μια τρομερή διαγώνια μπαλιά του Μαχρέζ για το 6-0!

H Άρσεναλ ήξερε ότι έπρεπε να πάρει εκδίκηση για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, στην πρώτη ήττα της ιστορίας της από την Σαουθάμπτον στο FA Cup και το κατάφερε. Αν και αιφνιδιάστηκε από το πολύ γρήγορο γκολ του Άρμστρονγκ με εξαιρετικό σουτ που νίκησε τον Λένο μόλις στο 3ο λεπτό, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κατάφερε με τον Νικολά Πεπέ έπειτα από κατοχή της μπάλας που κέρδισε ο Πάρτεϊ, να ισοφαρίσει άμεσα, στο 8ο λεπτό.

Πριν καν τελειώσει το πρώτο μέρος οι «κανονιέρηδες» έφτασαν στην ανατροπή από βολέ του Λένο, τον Λακαζέτ να στέλνει τη μπάλα στον Σακά κι αυτός με μια επαφή να περνάει τον τερματοφύλακα και να πλασάρει για το 2-1.

Η Άρσεναλ προσπάθησε να διαχειριστεί το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και στο μεγαλύτερο κομμάτι το έκανε με άνεση απέναντι στο σύνολο του Χάζενχουτλ και ο Αλεκσάντρ Λακαζέτ έκανε το τελικό 3-1 στο 72ο λεπτό από μπαλιά με τη μία του Σακά και τελείωμα του Γάλλου από κοντινή απόσταση.

Η Γουέστ Χαμ συνέχισε το εκπληκτικό 2021 και κατάφερε να περάσει και από το Selhurst Park με το τελικό 3-2, για να φτάσει στην 4άδα της βαθμολογίας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας Σούτσεκ. Μάλιστα, ήταν ένα παιχνίδι όπου και οι τρεις πρώτες τελικές προς την εστία έγιναν γκολ για τις δύο ομάδες!

Η Πάλας άνοιξε το σκορ με τον Γουίλφριντ Ζαχά στο 3ο λεπτό με χαμηλό σουτ από τα όρια της περιοχής, για ν' αναλάβει δράση ο Σούτσεκ και να φτάσει στα 7 τέρματα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ. Αρχικά στο 9ο λεπτό με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από γύρισμα του Αντόνιο προτού βγει η μπάλα άουτ, ενώ στο 25' ήρθε και το δεύτερο γκολ του Σούτσεκ από το δεύτερο δοκάρι με τρομερό κοντρόλ στην κίνηση και σουτ για την ανατροπή και το 2-1!

Ο Μικαΐλ Αντόνιο για την Γουέστ Χαμ είχε δυο δοκάρια και είδε τον Γκουαΐτα να του αρνείται το γκολ, με τον Ζαχά στο 47' να μην καταφέρνει να κερδίσει τον Φαμπιάνσκι σε τετ-α-τετ για να ξαναβάλει τους «αετούς» στο ματς.

Στο 65' από κόρνερ του Μπόουεν, ο Ντόουσον με κεφαλιά έκανε το 3-1 για τα «σφυριά» ώστε να σιγουρέψει τη νίκη, με την Πάλας απλά να μειώνει στο τελικό 3-2 στο 97' με τον Μπατσουαγί. Η ομάδα του Χότζον έχει πάρει μόλις έναν βαθμό στα 10 πιο πρόσφατα ματς, όμως είναι στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο St. James' Park, η Λιντς πέρασε με το υπέρ της 2-1 από το Νιούκαστλ, με τον Ροδρίγο να στρώνει στον Ραφίνια στο 17' για το 1-0 με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος να έχει και δοκάρι από πολύ πλάγια θέση στο 43ο λεπτό. Η απάντηση από τις «καρακάξες» ήρθε στο 57' από τον Αλμιρόν που με αριστερό πλασέ σκόραρε για να δώσει ελπίδες στην ομάδα του Μπρους, όμως, τα «παγώνια» θα έπαιρναν τη νίκη και θα άφηναν την Νιούκαστλ στον τεράστιο προβληματισμό της.

Ο Χάρισον με εκπληκτικό αριστερό σουτ από διαγώνια μπαλιά του Ραφίνια στο 61' έγραψε το τελικό 2-1. Οι γηπεδούχοι έμειναν στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη με δυο παιχνίδια περισσότερα από την Λιντς που έφτασε στους 26 βαθμούς σε 19 παιχνίδια, στο +7 από τις «καρακάξες».