Την γκρέμισε ο Περέιρα, την διέλυσε η Πάλας

Η Γουέστ Μπρομ υπέστη βαριά ήττα από την Κρίσταλ Πάλας με το τελικό 5-1 στο «Χόθορνς», έχοντας μείνει με παίκτη λιγότερο για περίπου μια ώρα αγώνα. Ο Περέιρα με ανόητο τρόπο αποβλήθηκε με το σκορ στην ισοπαλία και οι «αετοί» πήραν φόρα για να σκοράρουν αρκετές φορές με άνεση και να φτάσουν στο επιβλητικό αποτέλεσμα.

Αν μη τι άλλο μεγάλο ενδιαφέρον από νωρίς είχε το παιχνίδι στο «Χόθορνς» με τον Φέρλονγκ να προσπαθεί να διορθώσει μια μεγάλη γκάφα, να τα καταφέρνει, αλλά να μην έχει την στήριξη που θα ήθελε από τους συμπαίκτες του... Στο 8ο λεπτό ο προαναφθέντας αμυντικός των «baggies» έκανε λανθασμένη προβολή σε γύρισμα του Ζαχά και σημείωσε αυτογκόλ για να βάλει μπροστά στο σκορ την Πάλας. Στο 18' είδε τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι έπειτα από κεφαλιά και στο 30' έκανε το γύρισμα από δεξιά για τον Γκάλαχερ που πλάσαρε σωστά στην κίνηση για το 1-1! Λίγα λεπτά αργότερα ο Περέιρα χτύπησε ανόητα τον Φαν Άνολτ πέφτοντας στο έδαφος και αποβλήθηκε, με την ομάδα του Μπίλιτς να χρειάζεται πλέον να βγάλει ένα μεγάλο κομμάτι του ματς με παίκτη λιγότερο...

Μάλλον ουδείς περίμενε κάτι διαφορετικό στο δεύτερο ημίχρονο από το μονόπλευρο παιχνίδι της Πάλας και τα γκολ με τα οποία το σύνολο του Χότζον έφτασε στην πολύ εύκολη νίκη... Στο 55' o Ζαχά με όμορφο διαγώνιο σουτ έβαλε ξανά μπροστά την Πάλας, στο 59' ο Μπεντεκέ με κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι έκανε το 3-1, στο 68' οι δυο σκόρερ μαζί με τον Έζε άνοιξαν διάπλατα την αντίπαλη άμυνα για το 4-1 από τον Άγγλο και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Μπεντεκέ με ωραίο γυριστό αριστερό σουτ στο 82'. Οι «baggies» που έχουν αδυναμίες οι οποίες δεν βελτιώνονται, παραμένουν την επικίνδυνη ζώνη, με τους θριαμβευτές της αναμέτρησης να επιστρέφουν στις νίκες και να αυξάνουν τη διαφορά τους από τις τελευταίες θέσεις...