Την είχε του χεριού της (vids)

Η Τσέλσι ήξερε πότε και πόσες φορές έπρεπε να «χτυπήσει» την Νιούκαστλ και κατάφερε με ευκολία να φύγει από το St. James' Park με το υπέρ της 2-0 στην επανέναρξη του πρωταθλήματος μετά το τελευταίο διάλειμμα του 2020 για τις εθνικές ομάδες. Αρχηγός για τους «μπλε» ο Ενγκολό Καντέ.

Οι «μπλε» από το 10ο λεπτό φρόντισαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ ακόμα κι αν το προβάδισμα ήρθε από αυτογκόλ.

Έπειτα από τρομερή επέμβαση του πορτιέρε της Νιούκαστλ σε κεφαλιά του Έιμπραχαμ, από την στατική φάση ο Μάουντ έκανε το γέμισμα και προ του Τσίλγουελ ο Φεντερίκο Φερνάντες έβαλε το πόδι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 των Λονδρέζων.

Το σύνολο του Λάμπαρντ είχε την απόλυτη κυριαρχία και επιβολή στον αγωνιστικό χώρο, είχε την κατοχή της μπάλας και δεν διέτρεξε κανέναν κίνδυνο στο πρώτο μέρος.

Όταν η Νιούκαστλ έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο πως είχε κάποια διάθεση να κυνηγήσει το ματς, τότε η Τσέλσι το τελείωσε στο 65ο λεπτό με την αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε με τον Έιμπραχαμ να παίρνει την ασίστ του Βέρνερ και τον Άγγλο με χαμηλό πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.