Άστον Βίλα – Σαουθάμπτον 3-4: Το πήγαιναν για πάρτι και... τρόμαξαν! (vid)

Αν και μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα είχε πετύχει ήδη τέσσερα γκολ και ήταν... κάτι παραπάνω από άνετη, η Σαουθάμπτον κάπως αγχώθηκε, αλλά επικράτησε τελικά 4-3 της Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ. Μαγικά γκολ από Γουόρντ – Πράους και Ινγκς, το πάλεψαν μέχρι τέλους οι «χωριάτες» αλλά ήταν αργά...

Από νωρίς είχε δείξει τις διαθέσεις της η Σαουθάμπτον στο «Βίλα Παρκ» και η Άστον Βίλα είχε βρεθεί... στριμωγμένη στα σχοινιά πριν καν το καταλάβει! Μπορεί οι «χωριάτες» να στάθηκαν τυχεροί με το γκολ του Τσε Άνταμς που δεν μέτρησε για... μισό ώμο οφσάιντ στο 3' και ο Γουόλκοτ να είχε δοκάρι στο 7ο λεπτό, όμως, όλα κύλησαν ιδανικά για την ομάδα του Χάσενχουτλ στο Μπέρμιγχαμ. Στο 20' ο Γουόρντ – Πράους από εκτέλεση φάουλ επέτρεψε στον Βέστεργκααρντ με δυνατή κεφαλιά να κάνει το 1-0 και ο δημιουργός του πρώτου τέρματος μετά την ασίστ θα έβαζε φαρδιά – πλατιά την υπογραφή του στο ματς. Στο 33' και το 45' με δυο αριστουργηματικές εκτελέσεις φάουλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ από το πρώτο μέρος στο 3-0!

Οι «χωριάτες» έδειξαν με την έναρξη του δευτέρου μέρους πως ήθελαν να κάνουν μια προσπάθεια να ξεπεράσουν το σοκ και να επιστρέψουν στο παιχνίδι, οι Τρεζεγκέ και Γκρίλις απείλησαν με κεφαλιές, όμως, ήρθε νέα... «σφαλιάρα» με τον Ντάνι Ινγκς να σκοράρει με εκπληκτικό τρόπο στο 58ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής στο «παραθυράκι» για το 4-0! Ακόμα κι αν ήρθε η μείωση του σκορ στο 62' από την πολύ ωραία σέντρα του Γκρίλις και την κεφαλιά του Μινγκς που είχε μείνει ψηλά έπειτα από μια εκτέλεση κόρνερ, το παιχνίδι δεν μπορούσε ν' αλλάξει τροπή, όσο κι αν δεν τα παράτησε η Βίλα. Η Σαουθάμπτον πήρε τη νίκη, όμως, αυτή κάθε άλλο παρά άνετη ήταν... Στις καθυστερήσεις, ο Γουότκινς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Γκρίλις κι ένα εκπληκτικό σουτ του αρχηγού στο 90' + 5' διαμορφώθηκε το τελικό 4-3.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας (67' Ελμοχαμαντί), Κοσνά, Μινγκς, Τάργκετ, ΜακΓκιν, Ντάγκλας Λουίζ, Τραορέ (29' Τρεζεγκέ), Μπάρκλεϊ, Γκρίλις, Γουότκινς

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Γουόκερ – Πίτερς, Μπέντναρεκ (46' Στέφενς), Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ (79' Ντιαλό), Άρμστρονγκ, Ρομέου, Γουόρντ – Πρόους, Γουόλκοτ, Ινγκς (85' Λονγκ), Άνταμς