Ασταμάτητη Τσέλσι με λάμψη Χάβερτς, εφτάρα η Νιούκαστλ, πέρασε η Άρσεναλ

Με σόου του Κάι Χάβερτς και χατ-τρικ, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα της Τσέλσι, οι «μπλε» του Λονδίνου πέρασαν πανεύκολα στον 4ο γύρο του φετινού Λιγκ Καπ διασύροντας 6-0 την Μπάρνσλεϊ. Άνετο βράδυ και για τη Νιούκαστλ που έφτασε στο 7-0 απένατι στη Μόρκαμ, με αυτογκόλ του Φουχς και νέο «χτύπημα» του Ενκετία, η Άρσεναλ προκρίθηκε εις βάρος της Λέστερ με το τελικό 2-0.

Ο Κάι Χάβερτς έπαιξε σαν 10άρι πίσω από τον Άμπραχαμ και στο πλευρό του Μέισον Μάουντ και έκανε... πράγματα και θαύματα. Αφού πρώτα ο Άγγλος στράικερ άνοιξε το σκορ με εύκολο πλασέ στο 19ο λεπτό, άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του να έρθει ο Χάβερτς και να πλασάρει σωστά για το 2-0 στο 28ο λεπτό.

Μεσολάβησε ένα γκολ του Μπάρκλεϊ στο 49' για να σημειωθεί και το δεύτερο τέρμα του Γερμανού μεσοεπιθετικού, με τον Άμπραχαμ να του αφήνει με τακουνιά για να κάνει εκείνος το τελείωμα για το 4-0 κόντρα στην μαχητική μέχρι ενός σημείου Μπάρνσλεϊ, η οποία θα μπορούσε να έχει σκοράρει αν ήταν σε εξαιρετικό βράδυ ο Καμπαγιέρο.

Το 5-0 έγινε ξανά από τον Χάβερτς ολοκληρώνοντας το προσωπικό του χατ-τρικ στο 65ο λεπτό και αποτέλεσμα της αναμέτρησης διαμόρφωσε ο Ζιρού με κεφαλιά στο 83' από ασίστ του Μπεν Τσίλγουελ. Ντεμπούτο για 61 λεπτά στο αρχικό σχήμα έκανε ο Τιάγκο Σίλβα.

Στο ματς της Νιούκαστλ κόντρα στη Μόρκαμ, οι «καρακάξες» ξέσπασαν και κατάφεραν να φτάσουν σε εφτά γκολ! Ήδη είχαν πετύχει τέσσερα τέρματα μέχρι το 33ο λεπτό όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ντιαγκουράγκα, για να διαμορφώσουν το τελικό 7-0 τα τέρματα των Ζοέλιντον (5', 31'), Αλμιρόν (20'), Μέρφι (27'), Χέιντεν (45' + 2'), Λασέλς (51') και το αυτογκόλ του Λαβέλ στις καθυστερήσεις.

Η Άρσεναλ στο πιο δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ ξεπέρασε το εμπόδιο της Λέστερ με το τελικό 2-0. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν χάρη σε αυτογκόλ που πέτυχε ο Φουχς που είδε τη μπάλα να χτυπάει πρώτα στο δοκάρι από σέντρα του Πεπέ, μετά πάνω του και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του στο 57ο λεπτό, για να έρθει στις καθυστερήσεις το 2-0 των «κανονιέρηδων» από τον Ενκέτια. Ο 21χρονος επιθετικός είχε σκοράρει και το περασμένο Σάββατο χαρίζοντας τη νίκη με το 2-1 επί της Γουέστ Χαμ.

Η Έβερτον θα μπορούσε να κινδυνεύσει πάρα πολύ λόγω των μεγάλων και μοιραίων λαθών του Πίκφορντ που έχει ευθύνη στα γκολ των Ντάφι και Καμπς για τη Φλίτγουντ. Παρ' όλα αυτά τα «ζαχαρωτά» πήραν την πρόκριση με το τελικό 5-2 χάρη στα τέρματα του Ριτσάρλισον (22', 34') που είχε βάλει βάσεις νίκης από νωρίς, αλλά και των Ιγουόμπι (49'), Μπερνάρ (73') και Κεν (90' + 4') στο δεύτερο μέρος.