Νίκη για την Έβερτον, μοιρασιά στο Μπράιτον-Νιούκαστλ

Με το γκολ του Ριτσάρλισον (46’) και σκορ 1-0 δραπέτευσε η Έβερτον από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για την 37η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Χωρίς τέρματα (0-0) ολοκληρώθηκε η συνάντηση ανάμεσα σε Μπράιτον και Νιούκαστλ.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 0-1

Οριακά έφτασε στο τρίποντο η Έβερτον, η οποία δυσκολεύτηκε να βρει δίχτυα απέναντι στην ομάδα του Κρις Γουάιλντερ, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ιδιαίτερα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το συγκρότημα του Κάρλο Αντσελότι έφτασε στη νίκη με την κεφαλιά του Ριτσάρλισον στο 46ο λεπτό της συνάντησης. Ένα γκολ το οποίο προήλθε από εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Σίγκουρτσον.

Τα «ζαχαρωτά» δημιούργησαν και στο πρώτο μέρος ευκαιρίες για την επίτευξη ενός τέρματος, με κορυφαία το δοκάρι του Κάλβερτ-Λιούιν στο 43ο λεπτό.

Μπράιτον-Νιούκαστλ 0-0

Μέτριο το θέαμα στο «AMEX Stadium», με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό τα όσα ξεδίπλωσαν στο χορτάρι οι δύο ομάδες.

Ένα ματς με αρκετά φάουλ και ακόμα περισσότερα λάθη, γεγονός που επέτρεψε τη δημιουργία αξιόλογων φάσεων μόνο από στημένες φάσεις…