Τότεναμ - Άρσεναλ 1-1 (Ημίχρονο)

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε άκρως επιθετικά, Τότεναμ και Άρσεναλ σκόραραν από μία φορά και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 1-1. Τρομερό γκολ από τον Αλεξάντρ Λακαζέτ, από γκέλα της άμυνας των «κανονιέρηδων» η άμεση απάντηση του Σον Χέουνγκ-Μιν.

Ζοσέ Μουρίνιο και Μικαέλ Αρτέτα παρέταξαν δύο άκρως επιθετικές ενδεκάδες και φάνηκε από νωρίς πως θα έχουμε γκολ στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου. Πρώτη απειλή από τον Χάρι Κέιν στο δεκάλεπτο, απάντησε άμεσα ο Κίραν Τίρνι.

Άμεση απάντηση ήταν και αυτή στο τρομερό βολέ του Λακαζέτ στο 18ο λεπτό, με τον Σον να εκμεταλλεύεται γκάφα ολκής του Σιντ Κολάσινατς, να περνάει χωρίς πρόβλημα τον Νταβίντ Λουίς και να κρεμάει όμορφα τον Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Οι ευκαιρίες δεν σταμάτησαν εκεί, είχαμε και ένα δοκάρι του Μπεν Ντέιβις, για να περιμένουμε ένα δεύτερο μέρος με μεγάλη ανυπομονησία.