Τσέλσι-Έβερτον 2-0 (Ημίχρονο)

Σε μονόλογο της Τσέλσι εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο του «Στάμφορντ Μπριτζ». Οι «μπλε» προηγούνται της Έβερτον για την 29η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ με σκορ 2-0 χάρη στα τέρματα των Μάουντ (14’) και Πέδρο (21’).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις επιθετικές τους διαθέσεις και απείλησαν για πρώτη φορά με το γυριστό σουτ του Μάουντ που εξουδετέρωσε ο Πίκφορντ στο 7ο λεπτό. Επτά λεπτά αργότερα ωστόσο ο ίδιος παίκτης δοκίμασε για δεύτερη φορά και άνοιξε το σκορ, με τη φάση να ξεκινά από τον Πέδρο και να ολοκληρώνεται από τον Μάουντ με όμορφη περιστροφή και σουτ ακριβείας στη δεξιά γωνία των Εβερτόνιανς.

Στο 19ο λεπτό ο Πίκφορντ εξουδετέρωσε σουτ του Γουίλιαν αλλά στο 21ο λεπτό ο Πέδρο έμελλε να «γράψει» το 2-0 σημειώνοντας το παρθενικό του τέρμα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ. Η φάση ξεκίνησε από τον 28χρονο Γκίλμουρ, ο οποίος ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός στο πρωτάθλημα ενώ η ασίστ του Μπάρκλεϊ στον Ισπανό σκόρερ υπήρξε υποδειγματική…

Οι συνθέσεις

Τσέλσι (4-3-3): Κέπα- Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Ζούμα, Αλόνσο- Μάουντ, Γκίλμουρ, Μπάρκλεϊ- Γουίλιαν, Πέδρο, Ζιρού

Έβερτον (4-4-2): Πίκφορντ- Κιν, Χόλγκεϊτ, Σιντιμπέ, Ντιν- Γκόμες, Ντέιβις, Μπερνάρντ, Σίγκουρτσον- Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν