Μπέρνλι-Τότεναμ 1-0 (Ημίχρονο)

Με το γκολ του Κρις Γουντ από το 13ο λεπτό προηγείται με σκορ 1-0 η Μπέρνλι της Τότεναμ στο «Τερφ Μουρ» μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού για την 29η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι δικαιούνται απόλυτα το ισχνό προβάδισμα του πρώτου μέρους, με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο να δείχνει ανήμπορη να χτίσει οτιδήποτε επιθετικά αλλά και να αμυνθεί με ορθολογικό τρόπο.

Οι «clarets» βρήκαν δίχτυα μετά από 13 λεπτά παιχνιδιού! Ο Τζέι Ροντρίγκεζ επιχείρησε σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Γιορίς αλλά ο Γουντ βρέθηκε στην  πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα με κοντινή προβολή.

Η Τότεναμ δεν «έβγαλε» κάποια αξιοσημείωτη φάση μέχρι την ανάπαυλα, τη στιγμή που οι παίκτες του Ντάις προκαλούν αναταράξεις στην αντίπαλη άμυνα κάθε φορά που «σηκώνουν» την μπάλα, είτε στη ροή του παιχνιδιού είτε με στημένες φάσεις.

Μπέρνλι (4-4-2): Πόουπ- Ταρκόφσκι, Μι, Μπάρντλεϊ, Τέιλορ- Κορκ, Γουέστγουντ, Χέντρικ, ΜακΝίλ- Ροντρίγκεζ, Γουντ

Τότεναμ (4-3-3): Γιορίς- Σάντσεζ, Τανγκανγκά, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν- Ντάιερ, Σκιπ, Ντομπελέ- Μπέργκβαϊν, Λαμέλα, Άλι