¶ξια της μοίρας της η ¶ρσεναλ... (vids)

Αντίο στο Γιουρόπα Λιγκ από την ¶ρσεναλ που στην παράταση του επαναληπτικού με τον Ολυμπιακό ηττήθηκε με σκορ 2-1 και αποκλείστηκε στους «32» της διοργάνωσης! Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 113' σκόραρε και φάνηκε να χαρίζει την πρόκριση στους Λονδρέζους με το ισόπαλο 1-1, ωστόσο, ο Ελ Αραμπί στο 119' με προβολή έγραψε το τελικό σκορ που στέλνει τους Πειραιώτες στους «16»! Δίκαιος αποκλεισμός για τους «κανονιέρηδες», χαμένο τετ-α-τετ από τον «Όμπα» στο φινάλε...

Ο Ολυμπιακός είναι η αλήθεια ότι δεν χρειάστηκε να διαχειριστεί ιδιαίτερα δύσκολες καταστάσεις στο πρώτο μέρος τη ρεβάνς του εις βάρος του 1-0 από το Φάληρο. Ναι μεν ο Οζίλ έψαχνε τις μπαλιές που θα μπορούσε να κάνει, ο Πεπέ έδειχνε απειλητικός από τα πλάγια, ο Λακαζέτ προσπαθούσε να τρέξει από τον άξονα, όμως, οι «κανονιέρηδες» δεν είχαν τη σπιρτάδα που θα ήθελε να δει και ο Μικέλ Αρτέτα. Οι παίκτες του Μαρτίνς όταν μπορούσαν ανέβαζαν κορμιά πάνω από το χώρο του κέντρου, ο Γκιγιέρμε ήταν αρκετά δραστήριος στα χαφ, όμως, όπως και οι γηπεδούχοι, έτσι και οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν φτιάξει κάτι ιδιαίτερο μπροστά από την αντίπαλη εστία. Στο 36' ο Καμαρά από αριστερά ήταν εκείνος που πάτησε περιοχή και σούταρε χαμηλά για να φύγει άουτ η μπάλα, ενώ, η απάντηση ήρθε στο 39' με τον Λακαζέτ να σκοράρει αλλά το γκολ να μη μετράει για οφσάιντ του Σάκα που έκανε τη μπαλιά από αριστερά.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τη ζημιά στην ¶ρσεναλ αφού ήταν λογικό να εμφανιστούν με θάρρος έπειτα από τα δικαιώματα που έδινε η ομάδα του Αρτέτα με τον τρόπο που είχε παρουσιαστεί από την αρχή της αναμέτρησης στον αγωνιστικό χώρο. Στο 53ο λεπτό οι Πειραιώτες βρήκαν δίχτυα με τον Σισέ που αμαρκάριστος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με τους Μουστάφι και Νταβίντ Λουίζ... στο πουθενά. Μάλιστα, ο Κωνσταντίνος Τσιμίκας στο 57' έκανε τρομερή προσπάθεια και σουτ με το δεξί (!) για να υποχρεώσει τον Μπερντ Λένο σε εκπληκτική επέμβαση! Οι «κανονιέρηδες» δεν είχαν απάντηση σε αυτή τη σιγουριά και τον ανταγωνισμό που φανέρωνε στο χορτάρι ο Ολυμπιακός, που στο 69' με τον Τσιμίκα λίγο έφτιαξε νέες προϋποθέσεις για γκολ, όμως ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε τη μπαλιά... Στο 76ο λεπτό ο Σα έκανε τρομερή επέμβαση σε σουτ του Πεπέ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, οι προσπάθειες της ¶ρσεναλ δεν είχαν ουσία, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν το ματς στα ίσια απειλώντας μέχρι το φινάλε και χρειάστηκε η παράταση για να λυθούν οι διαφορές των δύο ομάδων...

Στο εξτρά ημίωρο δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με την ¶ρσεναλ να έχε ποσοστό κατοχής της μπάλας πάνω από το 60% αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει σοβαρή ευκαιρία για γκολ παρά τις στιγμές κυκλοφορίας γύρω από τα καρέ του Σα. Ο Τσιμίκας ήταν η ανησυχία του Ολυμπιακού αφού ο Έλληνας μπακ έπαιζε τραυματίας, ο Μουστάφι ζήτησε αλλαγή και πέρασε στη θέση του ο Παπασταθόπουλος για την ¶ρσεναλ, ο Γκασπάρ στο 104' από δεξιά εντός περιοχής σούταρε ψηλά, ενώ ο Έμερι πέρασε στο ματς και τον Μαρτινέλι στο δεύτερο 15λεπτο. Ο Μασούρας είχε δοκάρι με πανέμορφο δεξί σουτ εκτός περιοχής και στο 113' με καταπληκτικό γυριστό του Ομπαμεγιάνγκ ήρθε το 1-1 που θα έστελνε την ¶ρσεναλ στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Εκεί, όμως, θα βρεθεί ο Ολυμπιακός που στο 119' με προβολη΄του Ελ Αραμπί από σέντρα του Μασούρα έγραψε το 2-1 για την ελληνική ομάδα που προκάλεσε σοκ στους Λονδρέζους και τους άφησε εκτός συνέχειας...

¶ρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν (84' Γουίλοκ), Μουστάφι (103' Παπασταθόπουλος), Νταβίντ Λουίζ, Σάκα, Θεμπάγιος (72' Τορέιρα), Τζάκα, Πεπέ, Οζίλ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (105' Μαρτινέλι)

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουΐ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας (114' Λοβέρα), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Γκιγιέρμε (117' Παπαδόπουλος), Ραντζέλοβιτς (77' Μασούρας), Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά (86' Γκασπάρ)