Λίβερπουλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (Ημίχρονο)

Ένα γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 4ο λεπτό δίνει για την ώρα στην Λίβερπουλ το τρίποντο απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Ελέγχοντας απολύτως τον ρυθμό, οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, αν και το ματς μόνο εύκολο δεν είναι για αυτούς.

Χρειάστηκε ένα ατομικό λάθος για να πάρουν προβάδισμα οι «κόκκινοι», μετά από μια κατά τα άλλα πολύ καλή ανάπτυξη παιχνιδιού, ενώ στην συνέχεια η κατάσταση δυσκόλεψε αρκετά στην επίθεση.

Θα μπορούσε να γίνει το 2-0 αν ο κίπερ Χέντερσον δεν έκανε μία από τις επεμβάσεις της χρονιάς, όπως κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει και το 1-1 σε μία από τις δύο σημαντικές ευκαιρίες της Γιουνάιτεντ. Στην τρίτη σκόραρε, αλλά υπήρχε προφανές οφσάιντ και έτσι το τέρμα ακυρώθηκε.

Γλιστράει αρκετά ο αγωνιστικός χώρος, κάτι που όπως και στο πρώτο γκολ μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τις δύο πλευρές, σε ένα δεύτερο ημίχρονο που προμηνύεται ιδιαιτέρως ενδιαφέρον.