Μπροστά Τσέλσι και Βίλα, φωνάζουν για το VAR οι «χωριάτες»! (Ημίχρονα)

Υπέρ των φιλοξενούμενων κυλούν τα πρώτα παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ για το 2020! Η Τσέλσι έχει μπει σε θέση ασφαλείας, προηγούμενη στο ημίχρονο της Μπράιτον με σκορ 1-0, όπως και η Άστον Βίλα επί της Μπέρνλι (2-0), η οποία ωστόσο φωνάζει δικαίως για γκολ που… πήρε πίσω το VAR στα πρώτα λεπτά.

Η Τσέλσι δείχνει σε καλύτερη κατάσταση και πιο ασφαλής μετά το γκολ του Αθπιλικουέτα στο 10’. Οι παίκτες του Λάμπαρντ ελέγχουν το ματς και έχουν περιορίσει αρκετά τις προσπάθειες των γηπεδούχων.

Μπράιτον: Ράιαν, Μοντόγια, Γουέμπστερ, Ντανκ, Μπερν (22’ Μπερνάρντο), Μπισούμα, Πρόπερ, Τροσάρντ, Μόουι, Αλζάτε, Μαουπάι

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς, Ρούντιγκερ, Ζούμα, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Καντέ, Μάουντ, Πούλισικ, Γουίλιαν, Έιμπραχαμ.

Στο άλλο ματς, το πιο επεισοδιακό μέχρι στιγμής, η Άστον Βίλα προηγείται 2-0 χάρη στο γκολ του Γουέσλεϊ στο 27’. Νωρίτερα όμως ο ίδιος παίκτης πιάστηκε (λανθασμένα) σε θέση οφσάιντ και το γκολ του Γκρίλις στο 12’ δεν μέτρησε ποτέ, προκαλώντας καταιγισμό αντιδράσεων και σχολίων από τους φίλους της Βίλα… και όχι μόνο! Το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε (ξανά) ο Γκρίλις στο 41’.

Μπέρνλι: Πόουπ, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Μπάρντσλεϊ, ΜακΝιλ, Κορκ, Γουέστγουντ, Μπράντι, Γουντ, Μπαρνς

Άστον Βίλα: Χίτον, Κόνσα, Μινγκς, Χάουζ, Γκίλμπερτ, Νακάμπα, Λουίζ, Τέιλορ, Γκρίλις, Γουέσλεϊ, Τρεζεγκέ.