Η Ρέιντζερς κέρδισε στο «Celtic Park» μετά από 9 χρόνια και ο Τζέραρντ… τρελάθηκε! (video)

Την πρώτη της νίκη στην έδρα της Σέλτικ μετά τον Οκτώβριο του 2010 πανηγυρίζει η Ρέιντζερς!

Οι «τζερς» επικράτησαν στο ντέρμπι του «Old Firm» με σκορ 2-1 και έβαλαν φωτιά στη μάχη του τίτλου, αφού μείωσαν τη διαφορά από τους πρωτοπόρους «Καθολικούς» στους δύο βαθμούς, μετρώντας μάλιστα και ένα ματς λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Κρίστι στο 33ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα (36') ο Κεντ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με αριστερό σουτ ύστερα από πάσα του Μπάρισιτς.

Η Σέλτικ ισοφάρισε με σουτ του Έντουαρντ (41’), το οποίο κόντραρε σε σώματα αμυνομένων αλλά η κεφαλιά του Κάτιτς στο 56' έμελλε να διαμορφώσει το τελικό 2-1.

Η Ρέιντζερς ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Μορέλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Τζέραρντ να πανηγυρίσει έξαλλα μια τεράστια νίκη!