Με το δεξί ο Αντσελότι, ισόπαλος ο Αρτέτα, «μαύρα» Χριστούγεννα για Τσέλσι!

Με σκορ 2-0 ηττήθηκε η Τσέλσι από τη Σαουθάμπτον στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Νικηφόρα ξεκίνησε ο Κάρλο Αντσελότι τη θητεία του στον πάγκο της Έβερτον, η οποία επικράτησε στο «Γκούντισον Παρκ» της Μπέρνλι με σκορ 1-0. Ισόπαλη με σκορ 1-1 η Άρσεναλ του Αρτέτα στο «Βαϊτάλιτι» απέναντι στην Μπόρνμουθ. Αναλυτικά όλα τα απογευματινά αποτελέσματα της «Boxing Day».

Τσέλσι-Σαουθάμπτον 0-2

Εικόνα

Ήττα εκτός προγράμματος για την Τσέλσι, η οποία είδε τον Ομπαφέμι να δίνει στην Σαουθάμπτον προβάδισμα ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια και όμορφο τελείωμα στο 31ο λεπτό. Το 2-0 διαμόρφωσε ο Ρέντμοντ στο 73ο λεπτό, «σφραγίζοντας» μια νίκη-χρυσάφι για τους «Αγίους».

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 1-1

Εικόνα

Ντεμπούτο για τον Μικέλ Αρτέτα στον πάγκο των «κανονιέρηδων». Η Μπόρνμουθ προηγήθηκε  με σκορ 1-0 στο «Βαϊτάλιτι» χάρη σε τέρμα του Γκόσλινγκ στο 35' αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ έφερε το ματς στα ίσα με κοντινό πλασέ στο 64ο λεπτό.

Έβερτον-Μπέρνλι 1-0

Εικόνα

Με κεφαλιά-ψαράκι στο 81ο λεπτό σκόραρε ο Κάλβερτ-Λιούιν, χαρίζοντας στον Κάρλο Αντσελότι ένα νικηφόρο ντεμπούτο. Οι Εβερτόνιανς έφτασαν σε μια πανάξια επικράτηση, καταγράφοντας 21 τελικές και ποσοστά κατοχής που πλησίασαν ανά διαστήματα το 70%.

Άστον Βίλα-Νόριτς 1-0

Εικόνα

Το γκολ του Χάριχεϊν ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση του «Βίλα Παρκ» στο 64ο λεπτό. Η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα έπειτα από όμορφο passing game και ασίστ του Γκρίλις.

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-1

Εικόνα

Τα «σφυριά» πήραν κεφάλι στο σκορ με ασίστ του Αντόνιο και έξοχο πλασέ του Σνόντγκρας στη δεξιά γωνία του Γκαϊτά (57’). Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε έντεκα λεπτά αργότερα (68’) με «ξερό» σουτ του Κουγιατέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν την μπάλα έπειτα από σέντρα των «αετών». Η ανατροπή ήρθε στο 90ο λεπτό, με τον Τζόρνταν Αγιού να σκοράρει με «σκαφτό» πλασέ, αφού προηγουμένως πέρασε όποιον βρέθηκε στο διάβα του…

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Γουότφορντ 1-1

expanded thumbnail

Με δέκα λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε το ματς ανάμεσα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και την Γουότφορντ. Ο Ντεολοφέου έδωσε προβάδισμα στις «σφήκες» στο 27ο λεπτό, πριν ο Νόργουντ ισοφαρίσει με πέναλτι στο 36’.