Εύκολα η Τσέλσι 2-0 στο ημίχρονο (vid)

Με τα γκολ των Άμπραχαμ και Αθπιλικουέτα, η Τσέλσι έχει πάρει εύκολα προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι στη Λιλ και απομένουν 45 λεπτά για την επιβεβαίωση της παρουσίας των «μπλε» στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Με ρόλο απόλυτου αφεντικού στο παιχνίδι και τους Γάλλους να παραμένουν κυρίως παθητικοί, οι παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ κατάφεραν να σκοράρουν δυο φορές στο πρώτο 45λεπτο για να μην τους ενδιαφέρουν όσα διαδραματίζονται στο Άμστερνταμ και το ματς του Άγιαξ απέναντι στη Βαλένθια.

Ο Άμπραχαμ στο 19ο λεπτό με τακουνιά από γύρισμα του Γουίλιαν σε επίθεση που εκφράστηκε πανέμορφα με τους Καντέ και Πούλισικ να συμμετέχουν, αλά και στο 35' με κεφαλιά του Αθπιλικουέτα, διαμορφώθηκε το 2-0 του πρώτου μέρους.