Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (Ημίχρονο)

Ισόπαλες 1-1 πήγαν στα αποδυτήρια Έβερτον και Μάντσεστερ Σίτι, με το ένα από τα δύο κενά στην άμυνα των «πολιτών» να τους κοστίζουν την ισοφάριση μετά το όμορφο τέρμα του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαν αποκτήσει και το προβάδισμα μετά από μια όμορφη συνεργασία που κατέληξε στον Κέβιν Ντε Μπρόινε, από εκεί με γλυκιά σέντρα στο κεφάλι του Γκαμπριέλ Ζεσούς (24') και έπειτα στο βάθος της εστίας.

Εννέα λεπτά αργότερα με κεφαλιά-ψαράκι βρήκε στόχο και η Έβερτον, με τον Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν να... κλέβει το γκολ από τον Σίμους Κόουλμαν που βρήκε εστία από πλάγια θέση με μια ιδανική σέντρα-σουτ. Έβαλε το κεφάλι του ακριβώς πάνω στην γραμμή ο νεαρός επιθετικός και έφτασε τα τρία γκολ μέσα στην εβδομάδα μετά τα δύο μεσοβδόμαδα στο Λιγκ Καπ.

Στο 7ο λεπτό αποχώρησε το ματς με φορείο ο Θίο Γουόλκοτ, αλλά με χτύπημα στο κεφάλι που δεν εμπνέει ιδιαίτερη ανησυχία και όχι κάποιον τραυματισμό.